Sljedeća verzija Androida donijet će neviđene restrikcije za razvojne programere aplikacija. Sve aplikacije koje ciljaju Android 16 morat će biti adaptivne(responsive), što znači da prilagođena korisnička sučelja koja se ne skaliraju pravilno na većim ekranima više neće biti dopuštena.
Google je očito umoran od programera koji zanemaruju prilagodljivost prilikom dizajniranja svojih aplikacija. Tehnološki gigant trenutno radi na Androidu 16, operativnom sustavu koji će uvesti značajne promjene u usmjerenju korisničkog sučelja i “mogućnosti promjene veličine” za aplikacije na cijelom ekranu.
Prema Googleu, globalni Android ekosustav sada uključuje više od tri milijarde uređaja, što ga čini raznovrsnijim nego ikad prije. Mobilni OS pokreće pametne telefone, preklopne telefone, tablete, Chromebooks, informatičke sustave u automobilima i još mnogo toga. S tom raznolikošću, korisnici očekuju da aplikacije koje preuzimaju besprijekorno rade na svim njihovim uređajima. Međutim, neki programeri još uvijek prisiljavaju svoje aplikacije da slijede krute, fiksne paradigme korisničkog sučelja.
Mnoge Android aplikacije još uvijek su dizajnirane za jednu orijentaciju ekrana ili ograničavaju korisnike u mogućnosti promjene veličine sučelja. S Androidom 16, to će se promijeniti. Novi OS primijenit će standardizirani model za adaptivne aplikacije, osiguravajući da se svako korisničko sučelje automatski prilagođava različitim veličinama ekrana i orijentacijama.
Android 16 počet će ukidati manifestne atribute i API-je koji omogućuju aplikacijama ograničavanje orijentacije i promjene veličine, potvrdio je Google. U početku će se ove promjene primjenjivati samo na “veće” ekrane – uređaje čija je manja dimenzija ekrana najmanje 600dp. To uključuje preklopne telefone, tablete s mogućnostima desktop prozora, desktop okruženja i Chromebooks.
Google je pružio popis atributa i API-ja koje Android 16 (SDK 36) neće uzimati u obzir na većim ekranima. Međutim, postoje iznimke – aplikacije još uvijek mogu primjenjivati ograničenja korisničkog sučelja na manjim ekranima ili u specifičnim igrama. Kako bi se pripremili za ove promjene, Google preporučuje programerima da izbjegavaju rastegnute UI komponente, osiguraju kompatibilnost kamere u obje orijentacije i očuvaju stanje aplikacije u različitim veličinama prozora.
Izgradnja potpuno adaptivnih aplikacija koristi i programerima i korisnicima. Google je naveo FlipaClip kao primjer kako adaptivna korisnička sučelja mogu potaknuti rast: nakon što je optimizirao svoju aplikaciju, firma je navodno vidjela povećanje broja korisnika tableta za 54 posto u četiri mjeseca.
Google je također podijelio vremenski okvir za ove promjene API-ja. 2025. godine Android 16 uključit će opciju za isključivanje novog adaptivnog pravila. Međutim, do 2026. godine, sve aplikacije koje ciljaju API razinu 37 morat će podržavati veće ekrane, bez mogućnosti isključivanja, piše Phone Arena.