Nove satelitske slike pokazuju nešto što bi mogao biti najveći ratni brod Sjeverne Koreje ikad – vjerovatno više nego dvostruko veći od bilo čega u mornaričkoj floti vođe Kim Jong Una, piše CNN.
Slike koje su snimili neovisni dobavljači satelita Maxar Technologies i Planet Labs 6. aprila pokazuju brod u izgradnji u vodi u brodogradilištu Nampo na zapadnoj obali Sjeverne Koreje, oko 60 kilometara jugozapadno od glavnog grada Pjongjanga.
Analitičari kažu da slike pokazuju tekuću konstrukciju oružja i drugih unutrašnjih sistema broda, koji je vjerovatno fregata s vođenim projektilima (FFG) dizajnirana za nošenje projektila u okomitim lansirnim cijevima za upotrebu protiv ciljeva na kopnu i moru.
“FFG je dugačak otprilike 140 metara, što ga čini najvećim ratnim brodom proizvedenim u Sjevernoj Koreji”, stoji u analizi Josepha Bermudeza Jr. i Jennifer Juna iz Centra za strateške i međunarodne studije.
Usporedbe radi, razarači američke mornarice klase Arleigh Burke dugi su oko 154 metra, a fregate klase Constellation u izgradnji bit će dugačke 151 metar.
Postojanje ratnog broda nije iznenađenje.
Kimov režim bavi se brzom modernizacijom svojih oružanih snaga, razvija niz novih oružja i testira interkontinentalne balističke rakete koje mogu dosegnuti gotovo bilo gdje u Sjedinjenim Državama.
To je učinjeno unatoč sankcijama Ujedinjenih naroda koje su postavile stroga ograničenja na pristup materijalima i tehnologiji za razvoj tog oružja.
Ali bliže veze s Rusijom od početka rata u Ukrajini mogle bi pomoći Sjevernoj Koreji da prevlada sankcije UN-a, kažu analitičari.
Kim Duk-ki, umirovljeni južnokorejski admiral, rekao je kako misli da bi Moskva mogla osigurati tehnologiju za raketne sustave fregate.
Slike broda pojavile su se u izvještaju državne Korejske centralne televizije objavljenom krajem prošle godine o plenarnom zasjedanju vladajuće Radničke stranke na kraju godine. Slike pokazuju vođu Kima kako pregledava konstrukciju broda.
Slike u videu KCTV-a pokazuju da bi ratni brod mogao imati oružje kakvo imaju moderne mornarice, uključujući ćelije za vertikalno lansiranje koje bi se mogle koristiti za ispaljivanje raznih projektila.
Analitičari su također primijetili da se čini da je brod postavljen tako da ima radar s faznom rešetkom, koji može pratiti prijetnje i ciljeve brže i tačnije od prethodno prikazanih sjevernokorejskih sposobnosti.
Unatoč tim pokazateljima naprednih ratnih sposobnosti, analitičari pozivaju na oprez u stvaranju pretpostavki.
Gotovo svaki brodograditelj može ispraviti trup i pogonske sisteme, rekao je Carl Schuster, bivši kapetan američke mornarice i analitičar sa Havaja.
“Međutim, moderni ratni brodovi predstavljaju izazov integracije komunikacija, elektronike, oružja te elektroničkih i akustičnih senzorskih tehnologija” koji nije tako lako postići, rekao je.
U intervjuu za CNN u martu, južnokorejski zastupnik Kim Byung-kee, član obavještajnog odbora Nacionalne skupštine, upitao je ima li Pjongjang tehničke mogućnosti za izgradnju naprednog ratnog broda ili infrastrukturu koja ga podržava.
“Upravljanje tako velikim vojnim ratnim brodom zahtijeva značajnu količinu proračuna. Oni ne samo da moraju izgraditi ratni brod, već i napraviti tim koji bi njime upravljao, a njegovo upravljanje košta uključujući opremu i gorivo. Također, jedan veliki ratni brod ne može sam otići. Dakle, pitanje je može li Sjeverna Koreja priuštiti troškove?” rekao je.
Kim, penzionisani južnokorejski admiral, bio je oprezan kako ne bi podcijenio kako bi konačni proizvod mogao izgledati, posebice njegovu smrtonosnost.
“Ako Sjeverna Koreja opremi novu fregatu hipersoničnim balističkim projektilom za koji je tvrdila da ga je uspješno testirala u januaru, to će promijeniti situaciju u regionalnoj sigurnosti”, rekao je bivši mornarički časnik.