Uz istrošene razne dijelove ovjesa, karoserije i šasije, zvukove mogu izazvati i istrošeni toplinski izolatori koji su izgubili svoju elastičnost ili se raspali te izazivaju zvuk zbog vjetra koji se nakuplja ispod poklopca motora
Današnji automobili s motorima s unutrašnjim sagorijevanjem sadrže oko 2000 dijelova, dok električna vozila imaju oko 500. Kada se tome dodaju svi sitni elementi u kabini, gepeku ili motornom prostoru, broj se dodatno povećava – i s time raste mogućnost da neki od tih dijelova stvore neželjene i neugodne zvukove tokom vožnje.
Ponekad se radi o banalnim stvarima, poput odbačenih kovanica u pretincu na vratima, na što se nerijetko žale vozači – ili njihovi saputnici. No, škripanje može izazvati i labava opruga u sjedalu, tragovi prethodnih oštećenja u sudaru ili loše pričvršćen dio koji vlasnik nije ni primijetio.
Kod dizajniranja novog automobila posebna se pažnja pridaje torzijskoj čvrstoći karoserije. Međutim, i elementi unutrašnjosti – osobito oni od tvrde plastike – mogu doći u kontakt i izazvati škripanje ili lupkanje. Takvi zvukovi mogu ostati prikriveni godinama. Primjerice, unutarnja obloga krova često sadrži kartonski sloj koji služi kao spoj između metala i tkanine, ali i kao zaštita od udaraca kišnih kapi.
Ako primijetite čudne zvukove, prvi korak je temeljito čišćenje – iz kabine, gepeka, pa čak i iz motornog prostora. Životinje se zimi često zavlače u motor, gdje im toplina odgovara, pri čemu mogu pregristi crijeva ili kablove, izazivajući dodatne probleme, prenosi HAK revija.
Najbolji način za lociranje šumova je vožnja po neravnoj cesti različitim brzinama, uz otpuštanje papučice gasa. Idealno bi bilo da neko sjedi na stražnjem sjedalu i sluša – često se upravo tako može otkriti je li vozilo bilo udareno u stražnji dio. Kod kupovine polovnog vozila svakako isključite radio. Ako vam prodavatelj inzistira na njegovom uključivanju, to može biti znak da pokušava prikriti buku.
Zvukove mogu uzrokovati istrošeni ovjes, šasija, toplinski izolatori koji su izgubili elastičnost, pa čak i ventilator grijanja skriven unutar armaturne ploče. Popravak ventilatora često zahtijeva rasklapanje cijelog kokpita, što je složen i skup posao.
U lakšim slučajevima, škripanje može dolaziti s mehanizma za podizanje stakala ili centralnog zaključavanja. Ako sami planirate otvarati obloge vrata, nabavite nove kopče jer se stare često slome pri ponovnom sastavljanju.
Ponekad je korisno da druga osoba provoza vozilo, dok vi u tišini slušate i dodirujete sve dijelove kabine – plastiku, tkaninu, gumene obloge – kako biste locirali neželjeni zvuk. Radite sistemski: idite centimetar po centimetar. Ne zaboravite ni na detalje poput retrovizora, kopče sigurnosnog pojasa, pa čak i mirisa na ventilacijskim otvorima koji mogu uzrokovati naprezanje i pucanje dijelova ventilacije.
Ima i anegdotskih primjera: poznat je video u kojem vozač ne može otkriti uzrok škripanja, dok se ne ispostavi da je problem bila naušnica suvozačice.
Ako ste sve pokušali, a buka i dalje traje, to može biti znak kvara. Zvuk trenja pri kočenju, primjerice, može ukazivati na istrošene pločice ili diskove, što utječe na učinkovitost kočenja. Katkad je uzrok samo zaglavljeni kamenčić. Kod prelaska preko ležećih policajaca čuje se zveckanje? Možda je problem u ispušnoj cijevi ili držačima auspuha.
Uobičajeni izvori konstantnog šuma uključuju ležajeve kotača, zupčanike, prijenos ili istrošenu spojku. Posebnu pažnju obratite na to kada se zvuk pojavljuje – prilikom pokretanja, kočenja, skretanja ili pri većim brzinama. To će olakšati dijagnostiku i vama i stručnjaku kojemu se obratite.
Na kraju, zapamtite: čak i nakon gašenja motora, zvukovi poput pucketanja su normalni – rezultat su hlađenja. No, nikada ne ignorirajte čudne zvukove. Oni su često prvi signal da je vrijeme za pregled vozila.