Dubine okeana i dalje kriju nebrojene tajne, a najnovija istraživanja podmorskih rovova neprestano donose iznenađujuća otkrića. U jednoj od najdubljih tačaka na Zemlji, Atacama rovu u Tihom okeanu, naučnici su otkrili novu vrstu rakova (crustacean) koja je svojom pojavom i adaptacijama šokirala istraživače. Ovaj pronalazak ne samo da proširuje naš katalog morskog života, već pruža i ključne uvide u to kako život opstaje u ekstremnim uvjetima.
Otkriće, koje je nastalo tokom nedavne ekspedicije koja je istraživala biološku raznolikost dubokomorskih rovova, naglašava koliko malo znamo o životu u najdubljim dijelovima naših okeana. Piše Popular Mechanics.
Novootkrivena vrsta, koja pripada grupi amfipoda (malih rakova koji su srodni kozicama), pronađena je na dubini od 8,000 metara u Atacama rovu. Ovaj rov, koji se proteže uz obalu Južne Amerike, poznat je po svom ekstremnom pritisku, potpunoj tami i temperaturama blizu ledišta.
Ono što je iznenadilo naučnike jeste jedinstvena adaptacija ove vrste. Za razliku od nekih dubokomorskih organizama koji su razvili meke, želatinaste strukture kako bi izdržali pritisak, ova nova vrsta posjeduje relativno čvrst egzoskelet, iako je prilagođen ekstremnim uvjetima. Njene oči su također neobično razvijene za stvorenje koje živi u potpunoj tami, što ukazuje na sposobnost detekcije bioluminiscencije ili nekog drugog oblika svjetlosti.
Atacama rov je jedno od najneprijateljskijih okruženja na Zemlji, a svako otkriće života u njemu je čudo. Ekstremni hidrostatički pritisak, koji je hiljadama puta veći od onog na površini, zahtijeva posebne biološke adaptacije. Organizmi koji ovdje žive moraju imati jedinstvene enzime, proteine i ćelijske membrane koje im omogućavaju da funkcionišu pod takvim pritiskom.
Ova nova vrsta rakova dodaje novi sloj razumijevanju biološke otpornosti. Njena otkrića pomažu naučnicima da razumiju kako je život evoluirao da bi prosperirao u ovim dubokim ponorima, i kako bi se mogao razvijati na drugim ekstremnim lokacijama u svemiru.
Napredak u tehnologiji daljinski upravljanih vozila (ROV) i autonomnih podvodnih vozila (AUV) omogućava naučnicima da istraže ova nepristupačna područja s dosad neviđenom preciznošću. Svaka nova ekspedicija u rovove poput Atacama, Marijanskog ili Kermadec rova, donosi sa sobom potencijal za otkrića koja preoblikuju naše shvatanje života na planeti.
Pronalazak ove ‘iznenađujuće’ vrste rakova u Atacama rovu je podsjetnik na to koliko je naš okean neistražen i koliko još misterija čeka da bude otkriveno. To je dokaz da se život prilagođava na načine koje je teško i zamisliti, te da nas dubine Zemlje i dalje mogu ostaviti bez daha svojim skrivenim blagom biološke raznolikosti.