Naučnici tvrde da su otkrili boju koju nijedno ljudsko oko dosad nije vidjelo


Nakon što su hodali Zemljom stotinama hiljada godina, ljudi možda misle da su vidjeli sve – ali tim naučnika iz Sjedinjenih Američkih Država tvrdi suprotno: kažu da su iskusili boju koju niko prije nije vidio.

Ova hrabra – i osporavana – tvrdnja dolazi nakon eksperimenta u kojem su ispitanicima laserski impulsi ispaljivani direktno u oko. Stimulišući pojedinačne ćelije mrežnjače, laser je, tvrde naučnici, pomjerio granice ljudske percepcije boje.

Pet osoba koje su doživjele ovu boju opisali su je kao neku vrstu plavo-zelene, ali naglašavaju da taj opis ni izbliza ne prenosi bogatstvo iskustva, piše Guardian.

„Od početka smo predvidjeli da će izgledati kao bezpresedanski kolorni signal, ali nismo znali kako će mozak reagovati,“ rekao je Ren Ng, elektroinženjer sa Univerziteta Kalifornija u Berkeleyju. „Zapanjujuće je. Nevjerovatno zasićeno.“

Iako su podijelili sliku tirkiznog kvadrata kao vizualni orijentir, naučnici naglašavaju da se prava boja, nazvana „olo“, može iskusiti samo kroz direktnu lasersku stimulaciju mrežnjače.

„Ne postoji način da tu boju prenesemo putem članka ili monitora,“ rekao je Austin Roorda, stručnjak za viziju iz istraživačkog tima. „Ono što vidimo na ekranu je samo blijeda verzija onoga što smo mi doživjeli. Prava stvar je neuporediva.“

Ljudsko oko percipira boje zahvaljujući svjetlosti koja pada na konusne fotoreceptore u mrežnjači, poznate kao L, M i S ćelije – osjetljive na dugačke, srednje i kratke talasne dužine svjetlosti.

Prirodna svjetlost uvijek stimuliše više tipova ćelija odjednom, pa tako nikad ne aktivira samo M ćelije. To znači da određena boja koja bi stimulisala isključivo M ćelije – poput „olo“ – ne postoji u prirodi.

Naučnici su najprije mapirali malu površinu mrežnjače svakog učesnika da precizno lociraju M ćelije. Potom je pomoću lasera skenirano to područje, a kad bi došli do M ćelije, ispaljivali bi precizan impuls svjetlosti da je aktiviraju – uz podešavanje za pokrete oka.

Rezultat, objavljen u časopisu Science Advances, bio je mali oblačić boje u vidnom polju, otprilike dvostruko veći od punog Mjeseca. Ova boja se ne može vidjeti golim okom jer je isključivo aktivirana reakcijom M ćelija. Naziv „olo“ dolazi iz binarnog zapisa 010 – gdje su L i S ćelije „isključene“, a M „uključena“.

Ne dijele svi uzbuđenje. „To nije nova boja,“ rekao je John Barbur, ekspert za viziju sa City St George’s Univerziteta u Londonu. „To je samo zasićenija zelena, koja se može proizvesti kod osoba sa normalnim crveno-zelenim mehanizmom kad su stimulisane isključivo M ćelije.“ Nazvao je istraživanje „ograničene vrijednosti“.

Bez obzira na skepticizam, istraživači tvrde da bi tehnologija – nazvana Oz Vision po Smaragdnom gradu iz romana o Ozu – mogla pomoći u istraživanju osnovnih procesa vizualne percepcije, a moguće i u boljem razumijevanju poremećaja vida poput daltonizma i retinitis pigmentose.

Hoće li ostatak svijeta imati priliku da doživi „olo“? „Ovo je fundamentalna nauka,“ rekao je Ng. „Nećemo vidjeti olo na ekranima telefona ili televizora još jako dugo. Ovo je mnogo, mnogo dalje od onoga što današnja VR tehnologija može pružiti.“

Related Posts

1 of 437