Naučnici rade na dekodiranju komunikacije životinja: Uskoro ćemo moći razgovarati s kitovima i vranama?


Uz pomoć vještačke inteligencije Earth Species Project, američko neprofitno udruženje želi da dekodira komunikaciju životinja.

Nedavno su za “Forbes” podijelili vijest da su prikupili 17 miliona dolara donacija.

Earth Species Project novac planira da iskoristi da u najmanju ruku udvostruči svoj tim za AI istraživanja.

Njihov tim, koji broji osam članova, trenutno proučava uzorke glasova ptica i radi na ranom modelu sličnom ChatGPT-u, samo za životinje.

Krajnji cilj organizacije je da njihovo istraživanje promijeni način na koji ljudi gledaju na svoje mjesto u svijetu prirode i na taj način pomogne u borbi protiv klimatskih promjena i zaštiti biološke raznolikosti.

“Tokom prethodne dvije godine, vještačka inteligencija pokazala nam je da će sve što se može prevesti i biti prevedeno”, kaže Aza Raskin, jedan od osnivača i predsjednik projekta.

Raskin je također uvršten na Forbes listu 30 ispod 30.

Prije 11 godina Raskin je slušao priču o glasovima majmuna i po prvi put se zapitao može li se životinjska komunikacija dekodirati.

Pet godina kasnije osnovao je Earth Species Project zajedno s bivšim radnicima iz Silicijumske doline, Britom Selvitelom (koji je bio u osnivačkom timu Twittera) i Katy Zakarijan (jednom od prvih radnica u Facebooku).

Organizacija želi da omogući ljudima komunikaciju s drugim vrstama ili barem razumijevanje šta govore već do 2030. godine.

Finansiraju istraživanja glasova konkretnih životinja, a trenutni su im projekti vrane, beluge i zebraste zebe.

Rade i na nešto općijem “osnovnom modelu” koji žele da razviju u nešto slično ChatGPT-u.

Related Posts

1 of 220