Zvuči kao scenarij iz naučne fantastike, ali je stvarnost – prema NASA-i, kineska brana Tri klanca, najveća hidroelektrana na svijetu, svojim punjenjem uzrokovala je mjerljive promjene u rotaciji Zemlje.
Ova brana, smještena na rijeci Yangtze, duga je više od 2.300 metara i visoka 185 metara. Njeno akumulacijsko jezero zadržava čak 39 milijardi kubika vode, a ta golema masa, premještena na visinu od oko 175 metara, uzrokovala je redistribuciju mase unutar Zemljinog sistema.
Prema NASA-inim stručnjacima, konkretan učinak je produženje dana za 0,06 mikrosekundi i pomak Zemljine osi za otprilike dva centimetra. Iako te promjene nemaju utjecaj na svakodnevni život, precizni naučni instrumenti ih mogu jasno izmjeriti.
Naučnici to objašnjavaju zakonima fizike – momentom inercije. Kad se velika masa pomakne dalje od osi rotacije, kao u ovom slučaju, Zemlja se okreće nešto sporije. Fenomen se uspoređuje s klizačem koji usporava piruetu kad raširi ruke.
Ova pojava, iako mikroskopska, služi kao fascinantan primjer koliko čovječanstvo može utjecati na planetu fizičkim intervencijama. Brana Tri klanca nije samo simbol inženjerske moći, već i odgovornosti, jer pokazuje kako čak i naizgled beznačajne promjene mogu imati globalno mjerljive posljedice.
Zanimljivo je i da ovaj naučni fenomen pobija tvrdnje teoretičara zavjere koji vjeruju u „ravnu Zemlju“. Naime, ovakve promjene u rotaciji i osi moguće je objasniti samo ako Zemlju promatramo kao kuglu u rotaciji – još jedan podsjetnik na važnost nauke, mjerenja i činjenica u vremenu širenja dezinformacija.