Prošlo je više od jednog stoljeća otkako je čuveni Titanik potonuo nakon sudara s ledenim brijegom u Atlantskom okeanu.
No, zadivljujuće nove slike sada otkrivaju njegovu propast u revolucionarnim detaljima.
Stručnjaci iz kompanije za mapiranje dubokog mora Magellan Ltd snimili su olupinu luksuznog broda iz novih uglova, na oko 3.800 metara ispod površine okeana.
Digitalni snimci otkrivaju novi pogled na kotlovnicu, blizu mjesta gdje se brod prepolovio.
Neki od kotlova su udubljeni, što sugerira da su još uvijek radili kada su uronjeni u ledenu vodu.
U međuvremenu, probijanja trupa „veličine A4 papira“ uzrokovala su brzu propast broda – samo dva sata i 40 minuta nakon što je udario u ledeni brijeg.
„Titanik je posljednji preživjeli svjedok ove katastrofe i još uvijek ima priče da ispriča“, rekao je analitičar Titanika Parks Stephenson za BBC.
„Imati sveobuhvatan pogled na cijelo područje olupine ključno je za razumijevanje onoga što se zapravo dogodilo.“
Skeneri su također otkrili ventil u otvorenom položaju, što ukazuje na to da je para još uvijek tekla u sistem za generisanje električne energije.
To potvrđuje izvještaje očevidaca s kobne noći da je tim hrabrih inženjera radio do samog kraja kako bi održao svjetla na brodu.
Tim koji je predvodio Joseph Bell, inženjer rođen u Kumbriji, neumorno je ubacivao ugalj u peći kako bi brod ostao osvijetljen.
Svi su poginuli u katastrofi, ali njihova herojska djela spasila su mnoge živote jer su članovima posade dali dovoljno vremena da bez panike spuste čamce za spašavanje, rekao je Stephenson za BBC.
„Oni su koliko god su mogli odgađali haos, a sve to na neki način simbolizira taj otvoreni ventil za paru koji još uvijek stoji na krmi“, dodao je.
Snimci su proučavani za novi dokumentarac National Geographica i Atlantic Productionsa pod nazivom „Titanik: Digitalno vaskrsnuće“.
To je nastavak prve serije digitalnih snimaka kompanije Magellan Ltd objavljenih prije dvije godine, koje su prikazale trodimenzionalnu rekonstrukciju olupine.
Magellan Ltd je poslala podmornice koje su pregledale sve dijelove olupine, koja se nalazi na dubini od oko 4.000 metara ispod površine mora.