Ministarstvo odbrane BiH uputit će Vijeću ministara BiH prijedlog za nabavku specijaliziranih vozila za jedinice u sastavu grupe lake pješadije.
Vrijednost ove nabavke procijenjena je na oko 44 miliona KM, a sredstva za realizaciju ovog projekta bila bi izdvajana u naredne četiri godine, s tim da bi od neutrošenih sredstava Ministarstvo već u ovoj godini izdvojilo prvi million maraca za ovu nabavku.
Ministarstvo odbrane BiH ova sredstva mora nabaviti i s ciljem stvaranja preduvjeta za dostizanje nivoa interoperabilnosti i kompatibilnosti Oružanih snaga Bosne i Hercegovine sa oružanim snagama država članica NATO saveza.
To je definirano i dokumentom Pregled odbrane.
Buduća organizacija OS BiH, predviđena Pregledom odbrane, jasno naglašava prioritet u opremanju OS BiH savremenom opremom sa naglaskom na NATO standarde, a za ovu modernizaciju prema dokumentu Ministarstva odbrane BiH, u koji je Raport imao uvid kažu da je potrebno promatrati kao prvi prioritet u planiranom periodu modernizacije, koji će postati ogledni primjer za nastavak standardizacije i modernizacije OS BiH.
Ministarstvo odbrane BiH predlaže Vijeću ministara BiH da narednoj godini u te svrhe u budžetu predvidi sedam miliona, a u 2026. i 2027. godini po oko 14 miliona KM.
Predviđeno je da 2028. zadnje godine projekta, za ove namjene bude osigurano još osam miliona maraka.
Planirano je i da dio sredstava za finansiranje projekta bude osigurani i od donacija. Kako saznaje Raport ovaj projekt je zasnovan na odredbama koje proizilaze iz Sporazuma o vojno-finansijskoj saradnji između Vijeća ministara BiH i Vlade Republike Turske, koji je ratificiran još prije tri godine, te na dokumentima ‘Pregled odbrane’ i ‘Plan razvoja i modernizacije OS BiH’, koji su odobreni Odlukom Predsjedništva BiH 2016. godine.
Prema potpisanom Tehničkom sporazumu sa Republikom Turskom iznos sredstava za ovu nabavku bio je oko 12 miliona maraka u trenutku potpisivanja Sporazuma, ali on se mijenja u skladu s tečajem lire.
Slaba ulaganja u modernizaciju i zanavljanje municije i opreme u Oružanim snagama BIH nametnuli su potrebu i za stvaranjem preduvjeta za obnavljanje i popunu rezervi oružja i municije u OSBiH.
Prema podacima OSBiH perspektivna municija na zalihama OS uglavnom je starosti preko 30 godina i sve više se kroz hemijsku analizu pogonskih goriva municije pokazuje da je njena stabilnost umanjena i kao takva nije sigurna za skladištenje i čuvanje u skladu sa propisanim standardima.
Stoga je neophodno da se poduzmu mjere kako bi ti problemi bili riješeni.
Nabava municije i minsko eksplozivnih sredstava za popunu rezervi Oružanih snaga Bosne i Hercegovine u narednom, desetogodišnjem periodu planirana je u iznosu od oko 156 miliona KM.
Obje ove odluke Ministarstva odbrane BiH za modernizaciju i ulaganja u OSBiH mora usvojiti i Vijeće ministara BiH.