Desetine manjih zemljotresa pogodile su područje oko 3.350 metara visokog vulkana Mount Spurr na Aljasci, za koji stručnjaci strahuju da se “približava erupciji”.
Alaska Volcano Observatory (AVO) zabilježio je 55 zemljotresa u posljednjih sedam dana, uključujući i nekoliko “rojnih aktivnosti”, odnosno serija potresa u kratkom vremenskom razmaku.
Zvaničnici navode da povećana seizmička aktivnost ukazuje na to da se magma kreće prema površini ispod Mount Spurra, uzrokujući naprezanje i pucanje okolnog stijenskog sloja, što rezultira zemljotresima.
Hitni planovi su ubrzano izrađeni za više od 300.000 stanovnika Anchoragea, uz upozorenje da naprave zalihe hrane, bebi potrepština i potrepština za kućne ljubimce, jer erupcija može poremetiti lance opskrbe i izazvati kašnjenja u isporukama, piše MailOnLine.
Stanovnici Anchoragea su masovno kupovali N95 maske, kanistere za vodu i zaštitnu opremu, pripremajući se za potencijalnu erupciju.
Prema riječima Matta Haneyja, vodećeg naučnika u AVO-u, u slučaju erupcije događaj bi bio “eksplozivan”, s više oblaka pepela koji bi mogli dosegnuti visinu i do 15 kilometara.
Svaka faza eksplozivne emisije pepela mogla bi trajati od tri do četiri sata, zbog čega bi Anchorage i okolna naselja mogli biti prekriveni gustim oblacima pepela. Iako grad nije direktno u zoni udara, vulkanski pepeo bi ga vjerovatno prekrio.
Vulkanski pepeo može izazvati iritaciju očiju, nosa i grla, te ozbiljnije zdravstvene probleme kod osoba sa astmom, plućnim bolestima i teškim srčanim oboljenjima.
AVO je u petak saopćio: “Vulkanska nestabilnost na Mount Spurru se nastavlja i karakterizirana je stalnom seizmičkom aktivnošću.”
Seizmičnost ostaje povišena, sa oko 55 zemljotresa u posljednjih sedam dana. Iako je to sličan broj kao i sedmice ranije, nivo aktivnosti varira tokom ovog razdoblja.
Takođe je zabilježeno da je deformacija tla (oticanje ili pomjeranje površine vulkana) nedavno prestala, ali ista pojava dogodila se i u novembru i decembru, nakon čega se aktivnost ponovo intenzivirala.
Seizmička aktivnost u blizini Mount Spurra počela je u aprilu 2024. godine. Do oktobra, broj događaja porastao je s prosječnih 30 na 125 sedmično, i taj nivo se zadržao.
Iako su posljednji potresi bili malog intenziteta, prisustvo rojeva ukazuje na to da se pritisak povećava, pukotine šire i magma se kreće prema površini.
U proteklom mjesecu, Mount Spurr je iz kratera i sporednog otvora ispuštao povišene količine gasova, što je znak promjena u unutrašnjosti vulkana – poput podzemnog zagrijavanja vode od strane magme.
AVO je saopćio da nije detektovao emisije sumpor-dioksida putem satelita tokom prošle sedmice, ali su vremenski uslovi spriječili vizualno posmatranje vulkana.
“AVO nastavlja pomno pratiti aktivnost Mount Spurra u potrazi za znakovima da se vulkan približava erupciji”, navodi se u izvještaju.
Krater na vrhu Mount Spurra nije eruptirao već oko 5.000 godina, ali njegov sporedni otvor, poznat kao Crater Peak, eruptirao je prije samo 30 godina – 1992. godine.
Te erupcije prekrile su Anchorage slojem pepela debljine 3 mm, nebo je potamnilo usred dana, a aerodrom je bio zatvoren 20 sati.
Prema Haneyju, ako Mount Spurr ponovo eruptira, vjerovatno će to biti kroz isti sporedni otvor i izgledat će slično kao 1992. godine.
Već u februaru 2025. naučnici su upozorili da je erupcija vjerovatna u narednim sedmicama ili mjesecima.