Mađarska se utrkuje s vremenom kako bi izbjegla nestanak struje i nestašicu goriva nakon što je Ukrajina uvela djelimičnu zabranu ruske nafte koja prolazi kroz njenu teritoriju.
Kijev je prošlog mjeseca uveo sankcije i tako blokirao tranzit sirove nafte iz naftovoda koju Lukoil, najveća moskovska privatna naftna tvrtka, prodaje u srednju Evropu. Cilj Ukrajine je ugušiti ključni izvor prihoda za ratnu škrinju Kremlja.
Kako piše Politico, njihov potez izaziva strahove od nestašice sanbdijevanja u Budimpešti, koja se na Rusiju oslanja za 70 posto uvoza nafte, a na Lukoil za polovicu te količine.
“Ukrajinske mjere mogle bi stvoriti ozbiljnu situaciju”, rekla je Ilona Gizinska, istraživačica i stručnjakinja za Mađarsku iz Centra za istočne studije. Dodala je da bi se Mađari mogli suočiti s vrtoglavim cijenama i nestašicom struje u idućim sedmicama ako se ne pronađe rješenje.
Péter Szijjártó, prvi budimpeštanski diplomat, u petak je rekao da bi ukrajinska mjera mogla ugroziti dugoročnu energetsku sigurnost Mađarske.
“Ukrajinske vlasti pokazale su spremnost pronaći rješenje za situaciju, ali ti su pokušaji od tada izblijedjeli”, kritizirao je diplomat.
Gizińska predlaže da bi Mađarska mogla pregovarati o većem uvozu nafte od ruskog Rosnefta ili povećati snabdijevanje iz Hrvatske putem naftovoda Janafa. Osim toga, Mađarska bi mogla osloboditi dio svojih hitnih strateških rezervi, koje imaju dovoljno nafte za 90 dana.
Odnosi između Kijeva i Budimpešte sve su napetiji. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij ove sedmice napao je mađarskog premijera Viktora Orbána zbog sastanka s ruskim čelnikom Vladimirom Putinom u sklopu samoproglašene “mirovne misije” ovog mjeseca. Budimpešta je također uporno kočila isporuke oružja iz EU Kijevu.