Ljudi sve zadovoljniji životom u BiH, a samo 17 posto kaže da je angažirano na poslu


Bosna i Hercegovina nalazi se na 25. mjestu među 38 evropskih država prema zadovoljstvu životom zaposlenih, s udjelom od 41 posto onih koji smatraju da “napreduju”, pokazuje najnovije globalno istraživanje agencije Gallup.

U odnosu na prošlu godinu, to predstavlja porast od šest postotnih poena, što BiH svrstava među zemlje s najvećim poboljšanjem u percepciji kvalitete života.

Unatoč pozitivnim pomacima, angažiranost zaposlenih u BiH i dalje je izazov. Samo 17 posto ispitanika izjavilo je da su angažovani na svom radnom mjestu. Iako taj rezultat premašuje evropski prosjek od 13 posto, i dalje odražava nisku razinu emocionalne uključenosti i radne motivacije. Poređenja radi, u Rumuniji, zemlji s najvećim nivoom angažovanosti u Evropi, angažovan je svaki treći zaposlenik (35%), dok je Hrvatska na samom dnu s tek sedam posto angažiranih.

Gallupovo istraživanje obuhvatilo je više od 160 zemalja. Procjena kvalitete života temelji se na tzv. Cantrilovoj ljestvici: zaposlenici ocjenjuju gdje se trenutno nalaze i gdje očekuju biti za pet godina, na skali od 0 (najgori mogući život) do 10 (najbolji mogući život). Oni koji sadašnju situaciju ocjenjuju sa “7” ili više, a budućnost sa “8” ili više, smatraju se onima koji “napreduju”. U Bosni i Hercegovini sve je više zaposlenih koji spadaju u kategoriju onih koji “napreduju”, dok udio onih koji se nalaze u težoj situaciji opada.

Na evropskoj razini, najbolje ocjene daju zaposleni u Finskoj (81%), Islandu i Danskoj (po 77%). Među državama regije, Srbija je najviše napredovala, s udjelom od 55 posto onih koji “napreduju”, zauzima visoko 10. mjesto u Evropi. Crna Gora je 32. s 35 posto, dok je Hrvatska, uslijed pada zadovoljstva za tri postotna poena, pala na 36. mjesto s 28 posto zadovoljnih.

Gallup upozorava na sve nižu globalnu angažiranost zaposlenih, pogotovo među menadžerima, ženama i mlađim radnicima. Pad angažovanosti povezuje se s lošim upravljanjem i manjkom osjećaja svrhe na radnom mjestu, što direktno utječe na produktivnost i timski moral. Prema procjenama, svjetska ekonomija zbog toga godišnje gubi oko 438 milijardi dolara.

Ipak, Gallup ističe da visoka angažovanost nije nedostižna: postoje organizacije u kojima doseže i do 70 posto, zahvaljujući primjeni znanstveno utemeljenih metoda vođenja ljudi. BiH i regija, iako bilježe napredak u subjektivnom doživljaju kvalitete života, još uvijek imaju značajan prostor za rast kada je riječ o radnoj motivaciji i organizacijskoj kulturi.

Related Posts

1 of 501