Povodom obilježavanja Lejletul-miradža i Dana vakifa u sarajevskom džematu Bačićko Polje večeras je održan prigodan vjerski program, u organizaciji Muftijstva sarajevskog, Medžlisa Islamske zajednice Sarajevo i Vakufske direkcije Islamske zajednice u BiH.
U prisustvu velikog broja vjernika, program su izveli imami Medžlisa Sarajevo, a ovom prilikom je i proučena hatma-dova vakifima.
Islamski izvori o Noći miradža govore kao o noćnom putovanju Muhammeda, a.s., od Mesdžidul-harama do Mesdžidul-Aksaa i dalje u više sfere nematerijalnog svijeta.
„Ovdje imamo mubarek geografiju, sveta mjesta, Mekku i Kuds. Uz to, imamo i drugu dimenziju, koju čovjek ne može obuhvatiti razumom. Poslaniku, a.s., je na miradžu pokazano ono što nikad nikom drugom nije pokazano“, podsjetio je, prilikom svog predavanja, muftija sarajevski dr. Nedžad Grabus.
Muftija je još naglasio da susreti Muhammeda, a.s., sa drugim poslanicima koje je imao na miradžu nose svoje poruke. Svi poslanici nose svoje vrijednosti, a Muhammed, a.s. je bio njihov imam.
„Miradž nam je važan kako bismo imali imama na ovom svijetu i kako bismo znali koji su naši dunjalučki okviri. Također, kako bismo vjerovali i to da postoji svijet koji je izvan dunjalučkog i kojem težimo tokom našeg života“, kazao je dr. Grabus.
Skup poput večerašnjeg, kako je pojasnio muftija Grabus, jedan je od načina na koje Bošnjaci, u formi vlastite tradicije, nastoje razumjeti određene aspekte Poslanikovog, a.s., života.
„U ovom džematu smo se sastali kao zajednica vjernika. Lijepo je vidjeti veliki broj prisutnih ljudi na mevludu, a posebno i veliki broj omladine koja njeguje ove adete. Mevlud je način da se na našem jeziku povežemo sa najboljim bićem koje je stvoreno“, poručio je muftija Grabus.
Obilježavanjem Dan vakifa u Bosni i Hercegovini se podsjeća na sve vakife u ovoj zemlji, a prema takvimu Islamske zajednice, ovaj dan se obilježava 26. redžeba od 1935. godine, na dan potpisivanja druge vakufname Gazi Husrev-bega kojom je uvakufio medresu.
„Tradicija vakufa na ovim prostorima oduvijek je bila simbol nesebičnosti, solidarnosti i trajne brige za potrebe šire zajednice. To su vrijednosti koje su duboko utkane u temelje našeg kulturnog i vjerskog identiteta. Od osnivanja prvih vakufa do današnjeg vremena, naši vrijedni vakifi kroz generacije neumorno pokazuju kako se plemenitošću i vizijom može doprinositi općem dobru i trajnom prosperitetu društva“, istakao je direktor Vakufske direkcije hfz. dr. Senaid Zajimović.
Posebno je naglasio inspirativnu poruku Poslanika, s.a.v.s.: “Najbolji od vas su oni koji su najkorisniji široj društvenoj zajednici.” Vođeni ovom univerzalnom porukom, vakifi kontinuirano osiguravaju sredstva i resurse za ključne obrazovne, zdravstvene, vjerske i društvene projekte, čime značajno doprinose izgradnji snažnijeg, pravednijeg i povezanijeg društva.
Dr. Zajimović je posebnu zahvalnost iskazao vakifima našeg doba, čiji doprinosi svjedoče o snazi njihove vjere, ljubavi prema bližnjima i svijesti o odgovornosti prema budućim generacijama.
„Njihova predanost i vizija nastavak su časne tradicije koja odgovara na izazove savremenog društva. Molimo Uzvišenog Allaha da svim vakifima podari zdravlje, bereket i uspjeh, te da njihova djela upiše u trajno dobro. Neka ovaj Dan vakifa bude podsjetnik i motivacija svima nama da činimo dobro, pomažemo jedni drugima i radimo za opće dobro“, poručio je Zajimović.
Mubarek dani i noći su prilika da se vjernici, redajući svoje saffove, podsjete na značaj džemata i zajedništva u njihovim životima.
„U većini džemata se večeras realizuju različiti programi i okupljaju se vjernici. Ubrzo nam dolazi ramazan, a od ovog mjeseca možemo uzeti onoliko koliko prostora imamo u našim srcima. Ovo vrijeme prije ramazana je vrijeme tokom kojeg vodimo računa o tom prostoru u našim srcima“, rekao je glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Sarajevo dr. Abdulgafar Velić.
Podsjetio je i na činjenicu da su učenje mevluda, izgovaranje riječi zikra, kao i slušanje prigodnih predavanja aktivnosti koje vjerenika pripremaju za neke druge ibadete, ali i za djelovanje u društvenoj stvarnosti.
Džemat Bačičko Polje je prepoznat u javnom prostoru, kako zbog svoje lokacije, tako i zbog različitih aktivnosti koje realizuje.
Kako je to s nama podijelio džematski imam hafiz mr. Abdussamed Podojak, uz sve navedene aktivnosti, posebna čast je biti domaćin ovog programa.
„Osjećamo u zraku i ponašanju naših džematlija jednu posebnu atmosferu. Onako kako je i Poslaniku, a.s., ukazana čast miradža nakon svih proživljenih iskušenja, tako i mi osjetimo čast zbog toga što se kod nas realizuje ovaj lijepi program. To nam znači kao džematu, s obzirom da su nam gosti džematlije i naša ulema“, rekao je efendija Podojak.
S obzirom na to da se sjećanje na ovaj događaj vezuje za Mesdžidul-Aksa, hafiz Podojak je podsjetio na to da se ovaj prostor intenzivno spominje u dovama svih muslimana.