Sud BiH objavit će 26.februara u 13 sati prvostepenu presudu predsjedniku RS-a Miloradu Dodiku i bivšem v.d. Službenog Glasnika Milošu Lukiću zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika.
Državni tužilac Nedim Ćosić je u završnoj riječi zatražio da se obojici izrekne kazna zatvora bliža maksimumu predviđenom za ovo krivično djelo.
Inače, za ovo djelo predviđena kazna zatvora je šest mjeseci do pet godina. Teško, međutim, da Dodik, ako ga Sud osudi može dobiti maksimalnu kaznu. Ona je bliža, prema informacijama Raporta kazni do godinu dana.
U Krivičnom zakonu, članu 203a, (Neizvršavanje odluka visokog predstavnika) stoji:
1) Službeno lice u instituciji Bosne i Hercegovine, Federacije Bosne i Hercegovine, Republike Srpske, Brčko distrikta Bosne i Hercegovine, ili u kantonu, gradu ili opštini ili lokalnoj zajednici ili bilo kojem organu lokalne uprave i samouprave, ili odgovorno lice koje ne primijeni, ne provede, ne izvrši ili na drugi način ne poštuje odluku visokog predstavnika za Bosnu i Hercegovinu, ili koje spriječi odnosno na drugi način omete primjenu, provođenje ili izvršenje takve odluke,
kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.
(2) Lice iz stava (1), kojem je direktno ili indirektno naloženo da se ponaša na način predviđen u stavu (1) ovog člana, a osjećalo se prinuđenim da izvrši takav nalog kako ne bi izgubilo sredstva za život ili ne bi bilo izloženo zlostavljanju na radnom mjestu, ali je obavijestilo nadređenog da bi se takvim radnjama moglo počiniti krivično djelo, može se blaže kazniti.
(3) Lice iz stava (1) kojem je direktno ili indirektno naloženo da se ponaša na način predviđen u stavu (1) ovog člana, ali koje je o takvoj situaciji obavijestilo nadležnog tužioca, oslobodiće se kazne.
(4) Za krivično djelo iz stava (1) ovog člana izreći će se mjera bezbjednosti zabrane vršenja dužnosti.
(5) U skladu s članovima 113. i 114. ovog zakona, osuda za krivična djela iz stava (1) ovog člana ima za pravnu posljedicu osude:
a) prestanak službene dužnosti i prestanak zaposlenja;
b) oduzimanje odlikovanja;
c) zabranu vršenja službene dužnosti u zakonodavnom, izvršnom, pravosudnom, upravnom ili bilo kojem organu koji se u cijelosti ili djelimično finansira iz javnih sredstava; i
d) zabranu sticanja službene dužnosti u zakonodavnom, izvršnom, pravosudnom, upravnom ili bilo kojem organu koji se u cijelosti ili djelimično finansira iz javnih sredstava.
No, kada je u pitanju zabrana političkog djelovanja, Tužilaštvo je za Dodika i Lukića predložio da im se izrekne sigurnosna mjera zabrane obavljanja funkcije u trajanju od deset godina i za Dodika prestanak vršenja funkcije predsjednika RS, a za Lukića direktora Službenog glasnika.
Iako je Zakon predvidio ovu vrstu zabrane, teško je očekivati da Sud izrekne mjeru zabrane Dodiku na 10 godina, jer se radi o političkoj funkciji. Sud može Dodiku zabraniti, kada bude presuda pravosnažna, zabranu obavljanja funkcije predsjednika RS. Ali, zabrana može da se odnosi na period od tri do pet godina.
Međutim, i ako bude osuđen, presuda može biti pravosnažna tek krajem 2025.godine.