Ko je šefica AfD-a: Muslimansku djecu zove ‘umotanim djevojčicama’, žestoka je prema migrantima, a živi sa ženom sa Šri Lanke


Alice Weidel je na čelu AfD-a, krajnje desničarske stranke, koja je na današnjim izborima u Njemačkoj druga stranka po snazi. Weidel jedna od devet žena – zastupnica, koje u Bundestagu predstavljaju desno-populističku i dijelom desno-ekstremnu Alternativu za Njemačku (AfD). Ostatak: 69 muškaraca. Udio žena: 11,5 posto. Ni u jednoj drugoj parlamentarnoj stranci na državnom nivou ova kvota nije tako niska. U demokršćanskoj Uniji CDU/CSU ona iznosi 25,4 posto, dok Zeleni imaju najviše žena u parlamentarnim klupama: 59,3 posto, piše DW.

Politički je Weidel, međutim, teška politička kategorija unutar muške dominacije u AfD-u: s Tinom Chrupallom ona dijeli šefovsku funkciju kako u stranci, tako i u zastupničkom klubu. Istu sliku smo imali prilike vidjeti i tokom proteklih saveznih izbora 2021. godine, kad su se oboje kao glavni stranački kandidati natjecali u izbornoj utrci. Ishod je, s gledišta AfD-a, bio razočaravajući: 10,3 posto osvojenih glasova u odnosu na 12,6 posto 2017. godine.

No, od tada je AfD imao samo jedan pravac: prema gore. Na pokrajinskim izborima u Hessenu je AfD osvojio 18,4 posto a u Tiringiji 32,8 posto. Uspjeh na svim političkim razinama je AfD potaknuo na to da za izbore 2025., koji se održavaju prijevremeno, nominira samo jednu kandidatkinju: Alice Weidel.

Ova 45-godišnjakinja je u januaru na stranačkom kongresu u istočnonjemačkom gradu Riesa izabrana za kandidatkinju AfD-a za kancelarku.

Weidel, dakle, samo može sanjati o tome da krene putem svog idola: Margaret Thatcher.

„Zadivljena sam njenom biografijom, plivanjem protiv struje, iako je to prilično neugodno”, kazala je šefica AfD-a u jednom intervjuu za bulevarski list „Bild” o premijerki Velike Britanije koja je na toj funkciji bila od 1979. do 1990.

Thatcher se u historiju upisala kao „Željezna lady”, nadimak koji je dobila upravo zato što je unatoč svim otporima držala do svog radikalno gospodarsko-liberalnog kursa. Njen kredo je glasio: niski porezi, manje državnih subvencija, privatizacija. To je kurs, koji odgovara predodžbama bivše poduzetničke konsultantice Alice Weidel.

„Thatcher je kormilo Velikom Britanijom preuzela kad je ta zemlja bila na dnu i uspjela je ponovno podići na površinu.”

Kad se Weidel 2013. učlanila u AfD, formiran tek nekoliko mjeseci ranije, programski je to bila euroskeptična i nacionalno-liberalna stranka. To se, prema njenom mišljenju, nije promijenilo.

„Pokušavamo reformirati EU”, kazala je u Weidel u kolovozu listu „Welt am Sonntag”. Ukoliko reforma Evropske unije propadne, morat će se svakoj zemlji članici dati prilika da referendumom odlučio o ostanku u EU, istaknula je Weidel.

O skretanju udesno u tom istom intervjuu Weidel nije htjela čuti niti riječi. Čak staje u obranu Björna Höckea, glavnog čovjeka desno-ekstremističkog stranačkog krila AfD-a. Šef pokrajinskog AfD-a u Tiringiji je više put osuđen, jer je javno koristio nacionalsocijalističke parole. Weidel ipak tvrdi: „Vrlo provokativni element je kod njega ublažen. On odrađuje odličan posao u Tiringiji. Kaznene procese (protiv njega, op. red.) smatram smiješnima i upitnima.”

Glavna AfD-ova kandidatkinja tako govori o čovjeku, kojega se -prema sudskoj presudi- smije nazvati „fašistom”. Štaviše, njegova vlastita stranka mu je još 2017. predbacivala „srodnost i bliskost s nacionalsocijalizmom”. AfD ga je uz saglasnost Alice Weidel željela isključiti iz članstva. Zahtjev stranačkog predsjedništva je, međutim, odbijen od strane stranačkog povjerenstva zaduženog za pitanja sporova.

I sama Weidel javno priznaje da rado provocira. Izbjeglice i tražitelje azila je još 2018. u Bundestagu nazvala „alimentiranim odnosno usvojenim muškarcima s noževima”, a muslimansku djecu kao „zamotane djevojčice”. Za to je predsjedateljica AfD-ovog zastupničkog kluba javno opomenuta od strane tadašnjeg i u međuvremenu preminulog predsjednika parlamenta Wolfganga Schäublea.

„Polarizacija je stilsko sredstvo za poticanje debata”, opravdala je Weidel izbor svojih riječi nekoliko dana nakon toga u razgovoru za „Neue Zürcher Zeitung”. Izrazom „zamotane djevojčice” je, kako je kazala, htjela ukazati na to da Njemačka ima problem s konzervativnim islamom koji je, prema njezinom mišljenju, nespojiv s njemačkim temeljnim zakonom – Ustavom.

Je li Alice Weidel provokatorica, koja se zbog svog privatnog života možda i u vlastitim redovima mora suočiti s predrasudama? Jer, živi u homoseksualnoj vezi s jednom ženom, koja potječe iz Šri Lanke. Imaju dvoje usvojene djece. To je daleko od idealne slike koju propagira AfD. U stranačkom programu se ističe tradicionalna porodica kao vodeći uzor: „U porodicu se majka i otac u trajno zajedničkoj odgovornosti brinu za svoju djecu.”

Kandidatkinja za kancelarku AfD-a s prebivalištima u Njemačkoj i Švicarskoj (gdje živi njena partnerica s djecom), sa svojim životnim stilom ni u kojem smislu ne utjelovljuje svjetonazore njene stranke. Za Alice Weidel to ne predstavlja nikakav problem, kao što je to još 2017. Istaknula: „Možda neki negoduju zbog toga, ali otpora ima i u drugim strankama.”

Related Posts

1 of 409