Kineski GAC i Toyota usavršavaju dvolitreni motor na amonijak za osobne automobile


Tokom godišnje tehnološke izložbe, kineski partner Toyote predstavio je novu iteraciju motora pokretanu amonijakom. Na ovom projektu se radi već dvija godine, a čini se da je GAC uspio proizvesti motor koji ima dovoljno visok pritisak u cilindru da spriječi emisije dušika. Predstavljeni 2,0-litreni I-4 razvija 161 KS s 90-postotnim smanjenjem emisija ugljika u usporedbi s konvencionalnim gorivima.

Amonijak je otrovan tvar, otapalo je koje može otopiti alkalijske metale, a veća izloženost amonijaku u plinovitom ili tekućem obliku može biti po život opasna. Zato se smatra alternativom dizelskom gorivu za prometnu industriju jer je taj sektor već sposoban nositi se s distribucijom i prijevozom otrovnih tvari. Također se koristi u raketnim motorima. Najpoznatija upotreba amonijaka kao raketnog goriva bila je u zrakoplovu na raketni pogon X-15, kojim je William Knight dosegao brzinu 6,7 Macha. Premda se može povezati s amonijevim nitratom, amonijak je zapravo prilično teško koristiti kao gorivo u vozilima s motorom unutarnjim izgaranjem. Amonijak sporo gori, ali ima otprilike trećinu energetske gustoće dizelskog goriva. To svojstvo sporog gorenja daje mu oktanski broj od 120 s plamištem od 270 stepeni i temperaturom samoopaljenja od 1203,8 stepeni. Kada gori, ne proizvodi emisije ugljika i ugljikovodika te ima nultu emisiju čađe. Bez motora koji koristi visoki omjer kompresije ili prednabijanja, on ispušta puno dušika u atmosferu što dovodi do stvaranja amonijaka i ozona u atmosferi, a to može dovesti do kiselih kiša i utjecati na disanje živih bića.

Sada GAC tvrdi da je riješio problem dušika u izgaranju, a iza svega stoji i Toyota. Također, s motorom na amonijak nisu potrebne velike prilagodbe na postojećim platformama automobila s motorima s unutrašnjim izgaranjem.

Related Posts