Kineski predsjednik Xi Jinping i ruski predsjednik Vladimir Putin nastupaju kao da su bliski prijatelji – barem na prvi pogled. No, sve je više pokazatelja da Kina više i ne pokušava prikriti svoju nadmoć u ovom partnerstvu.
Xi je tokom vojne parade na Crvenom trgu, povodom Dana pobjede, sjedio odmah desno od Putina – na počasnom mjestu, što je jasan simbol njegove važnosti. Njihove vojske marširale su rame uz rame, a kineski lider opisao je odnos dvije zemlje kao neraskidiv, poručivši da bi Kina i Rusija trebale biti prijatelji od čelika.
Bio je to Xi-jev jedanaesti posjet Rusiji otkako je 2013. postao predsjednik, a s Putinom se dosad sastao više od 40 puta. Putin je već najavio da će mu najesen uzvratiti posjet. U prošlosti su čak razmijenili i rijedak javni zagrljaj.
Ali iza kulisa to više nije ravnopravan odnos.
Stručnjaci upozoravaju da se radi o partnerstvu koje više nije uravnoteženo. Mathieu Boulègue iz Centra za evropsku politiku kaže:
Vidimo brojne razmjene i patriotske prikaze zajedništva. Mogu surađivati u jednom trenutku, a istovremeno biti konkurenti u drugom. Ima puno simbolike, puno predstave. No, važno je pogledati stvarnu pozadinu tog odnosa.
Istina je da Xi balansira između podrške Rusiji i očuvanja odnosa s Evropom, dok se Kina nalazi u trgovinskom sukobu s SAD-om. Peking se sve više trudi približiti Evropskoj uniji, posebno nakon što je Donald Trump ponovo izabran za američkog predsjednika.
Ove sedmice vidljivi su prvi znakovi da ta strategija daje rezultate – predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen i predsjednik Evropskog vijeća António Costa razmijenili su čestitke s kineskim liderima povodom 50. godišnjice diplomatskih odnosa.
Ipak, problem koji Kina ne može ignorisati ostaje – njen savez s Moskvom.
Kina nije osudila rusku invaziju na Ukrajinu, već poziva na mir i kraj, kako kaže, krize. No, što se više Xi drži Putina, to više rizikuje da udalji Evropu – upravo u trenutku kada joj se pokušava približiti.
Xi ovim ponašanjem šalje i jasnu poruku Washingtonu, posebno Donaldu Trumpu, koji je tvrdio da može zaustaviti rat u Ukrajini zahvaljujući svojoj bliskosti s Putinom. Xi sada želi jasno staviti do znanja: To neće proći.
Zajedno moramo osujetiti sve pokušaje koji žele narušiti naše prijateljstvo i međusobno povjerenje, napisao je kineski predsjednik u tekstu za ruske medije.
Dok se Putin i Xi smiješe kamerama, istina je da rat u Ukrajini iscrpljuje rusku ekonomiju i vojsku. Sankcije Zapada dodatno su oslabile Kremlj, koji sada sve više zavisi od kineske podrške – i ekonomske i diplomatske.
Rusija danas treba Kinu daleko više nego što Kina treba Rusiju, ističe Boulègue. Moskva će to morati progutati.
Iako se javno predstavljaju kao branioci alternativnog svjetskog poretka nasuprot američkoj dominaciji, iza simbolike i zagrljaja kriju se dublje pukotine – koje bi u godinama koje dolaze mogle postati nepremostive.