Gubitak kose jedan je od najčešćih estetskih problema s kojim se suočava veliki broj žena, naročito nakon pedesete godine života. Iako se često povezuje sa starenjem, masovno ispadanje tanke, beživotne kose može biti posljedica brojnih drugih faktora – od loše njege, hemijskih tretmana i stresa, do hormonskih poremećaja i nedostatka ključnih vitamina i minerala.
Dermatolozi ističu da je kosa najzdravija i najgušća između 15. i 30. godine života. Nakon toga dolazi do postepenog slabljenja, a najizraženije promjene događaju se u menopauzi. Tada dolazi do pada nivoa estrogena – hormona koji ima ključnu ulogu u jačanju kose. Niže razine estrogena znače tanju, lomljiviju kosu i slabiji rast, posebno na prednjem dijelu vlasišta.
Istovremeno, dolazi do pomjeranja hormonske ravnoteže u pravcu povećanog uticaja androgena – muških spolnih hormona – koji dodatno slabe folikule dlake. Rezultat može biti ne samo pojačano opadanje kose, već i pojava neželjenih dlačica na bradi ili iznad gornje usne. U tim slučajevima mogu pomoći hormonske terapije ili estetske metode poput laserske epilacije.
Normalno je da dnevno izgubimo između 50 i 150 vlasi, ali ako primijetite da vam je razdjeljak vidljiviji, kosa znatno tanja, a pramenovi ostaju na jastuku, četki ili tokom tuširanja – moguće je da je riječ o ozbiljnijem problemu.
Opadanje kose kod mlađih žena često je povezano s hormonskom neravnotežom, osobito kod sindroma policističnih jajnika (PCOS), koji prati neredovan ciklus, pojačana tjelesna težina i akne. U takvim slučajevima potrebno je napraviti detaljne ginekološke, endokrinološke i dermatološke pretrage.
Psihički stres, operacije, nagli gubitak težine, ali i ozbiljne bolesti mogu uzrokovati pojačan gubitak kose. Gubitak se često ne pojavljuje odmah, već nakon nekoliko mjeseci. Štitnjača, anemija, nedostatak vitamina D ili željeza također su česti uzroci. Neki lijekovi, uključujući antidepresive i one za visoki pritisak, mogu imati isti učinak.
Čvrste punđe, repovi, ekstenzije i agresivni hemijski tretmani dodatno slabe kosu. Dermatolozi tvrde da oko 40% žena ima problem s kosom upravo zbog nepravilnog stilizovanja. Svaka godina dodatno usporava rast i povećava lomljivost.
Zanimljivo je da se kod nekih žena gubitak kose povezuje s prisustvom žive u amalgamskim plombama. U tim slučajevima se preporučuje njihova zamjena, nakon čega se terapija nadopunjuje mineralima poput selena, cinka, kalcija i vitamina C, E i B6.
Ako je ispadanje kose posljedica bolesti, prvo se liječi uzrok – bilo da se radi o poremećaju štitnjače, PCOS-u ili anemiji. Ako je u pitanju nedostatak vitamina, preporučuje se uzimanje dodataka.
Kod seboroičnog dermatitisa, koji izaziva perut i crvenilo, preporučuju se šamponi sa cink piritionom ili ketokonazolom. Prilikom pranja kose, savjetuje se blaga masaža temena i ostavljanje šampona nekoliko minuta prije ispiranja, radi bolje apsorpcije aktivnih sastojaka.
Također je važno izbjegavati zatezanje kose u čvrste frizure, često peglanje, bojenje i izbijeljivanje.
Liječenje često traje nekoliko mjeseci da bi se vidjeli prvi rezultati. Kod hormonski uzrokovanog opadanja koriste se preparati koji sadrže ciproteron acetat ili finasterid, koji blokira enzim odgovoran za nastanak hormona DHT.
Nove terapijske opcije uključuju mezoterapiju, karboksiterapiju i tretmane matičnim stanicama, no njihova efikasnost zavisi od uzroka opadanja.
Stručnjaci naglašavaju i važnost jačanja imuniteta te psihičke stabilnosti, jer tijelo i duh zajedno utiču na zdravlje kose.