Kako se rutinska, kratka posjeta pretvorila u noćnu moru: Odvajanje Starlinera od ISS predstavlja rizik i za samu stanicu?


Trebao je to biti rutinski let do Međunarodne svemirske stanice (ISS) i kratka, jednosedmična posjeta. No, pretvorio se u pravu noćnu moru, kako za dvoje astronauta koji su Boeingovim Starlinerom došli na ISS, tako i za ekipu u NASA-i koja ih prati sa Zemlje.

Podsjetimo, Boeingova letjelica Starliner lansirana je početkom juna, no već je na putu prema ISS doživjela niz problema. Astronauti, Butch Wilmore i Suni Williams, su se uspjeli dokopati ISS, ali sad ne mogu nazad. NASA je prvo odgađala njihov povratak za sedmicu-dvije, a prema posljednjim informacijama, astronauti bi mogli u Zemljinoj orbiti dočekati i 2025. godinu.

Dobra je vijest što je dvoje astronauta na sigurnom i mogu obavljati naučne eksperimente na ISS. Loša je vijest što postoji opasnost da njihova letjelica ugrozi sigurnost ISS-a, a time i njih i njihovih kolega.

Naime, anonimni izvori koji su progovorili za Ars Technicu, istaknuli su kako takav, najgori mogući scenarij, nisu odbacili ni u NASA-i. Problem je, kako su pojasnili, što potisnici na Starlineru ne rade ispravno, pa ako dođe do odvajanja letjelice od ISS-a postoji stvarna opasnosti da ona izgubi kontrolu i udari u ISS te napravi veliku štetu.

Jedna od ideja za povratak astronauta i letjelice na Zemlju, podrazumijeva da se astronauti vrate SpaceX-ovim Dragonom, a da Starliner samostalno krene prema Zemlji. No, navodno to nije moguće. Tačnije, Starliner je u prethodnim verzijama imao opciju automatskog odnosno bespilotskog letenja, ali je ta mogućnost uklonjena u ovoj verziji letjelice. Je li ju moguće naknadno vratiti ažuriranjem softvera, za sad nitko ne otkriva.

U Boeingu se zalažu za to da, ma koliko dugo čekali, astronauti i Starliner zajedno krenu prema Zemlji. U NASA-i su spremni i na druga rješenja.

Williams i Wilmore mogli bi se vratiti u SpaceX-ovoj letjelici i to još ove godine, pod uvjetom da neko od astronauta iz sljedeće komercijalne posade ne odleti pa se tako napravi prostor i za njih.

Što će NASA na kraju odlučiti mogli bismo saznati već danas jer iz NASA-e planiraju održati briefing na temu Starlinerove posade kasno večeras.

U svakom slučaju, Wilmore i Williams još će malo boraviti u svemiru dok se ekipa na Zemlji ne dogovori što i kako dalje.

Related Posts