Američki predsjednik Donald Trump postigao je impresivan podvig: povećava carine na neke od najvažnijih američkih trgovinskih partnera, a svijet uglavnom pozdravlja te sporazume kao pobjede, navodi CNN u svojoj analizi.
Uvođenje historijski visokih poreza na uvoz iz cijelog svijeta, posebno u trenutku kada se američki potrošači još oporavljaju od najviše inflacije u posljednje četiri decenije, bilo je jedno od Trumpovih najhrabrijih kockanja tokom njegovog predsjedničkog mandata. Trump je uglavnom izabran na temelju obećanja da će popraviti finansijsko stanje Amerikanaca. Ekonomisti su široko odbacili njegovu trgovinsku politiku, koja se očekuje da će povećati troškove za preduzeća i potrošače.
Ali Trump je odlučio ići suprotnim smjerom od svih drugih i zasad mu se ta opklada isplatila. To je postigao pomoću jednostavne psihologije: postavio je očekivanja o carinama tako visoko da sve ispod tog nivoa sada izgleda kao pobjeda.
Trump “uvijek ima plan, ali nije uvijek očigledan“, rekao je ministar finansija Scott Bessent za Bloomberg TV u srijedu ujutro.
Na primjer, ranije ovog mjeseca Trump je zaprijetio Japanu carinom od 25 posto kada su pregovori zastali. No kasno u utorak najavljen je trgovinski sporazum između dvije zemlje, koji uključuje carinsku stopu od 15 posto na japansku robu uvezenu u SAD. Američka tržišta su snažno porasla u srijedu, a japanska tržišta eksplodirala.
Međutim, 15 posto je više od 10 posto koliko su američki uvoznici plaćali na japanske proizvode od aprila, kada je Trump uveo tzv. recipročnu carinsku politiku i znatno više nego što su Japanci plaćali prije nego što je Trump preuzeo dužnost. Pobjeda, kažu neki analitičari, leži u sigurnosti koju ovi trgovinski sporazumi pružaju investitorima, potrošačima i preduzećima.
“Pozitivna stvar je da se, nadamo se, približavamo kraju sve te neizvjesnosti oko carina, pa preduzeća mogu da planiraju“, rekao je Peter Boockvar, glavni investicioni direktor u One Point BFG Wealth Partners, u bilješci investitorima u srijedu ujutro. Boockvar je, međutim, priznao da “živimo u bizarnoj političkoj i ekonomskoj stvarnosti“.
Trump pobjeđuje tako što pomjera granice, rekao je Ed Mills, politički analitičar u Raymond Jamesu.
“U poređenju s onim čime je prijetio, izgleda kao da je popustio. U poređenju s prethodnim stanjem, to je značajna carina. Investitorima je samo bitno da znaju brojku. Gotovo im nije ni važno kolika je — samo žele da nestane neizvjesnost“, rekao je Mills za CNN.
Ili, kako je to rekao analitičar TD Securities Chris Krueger: Trump je pomjerio tzv. Overtonov prozor – raspon opcija koje javnost smatra prihvatljivima.
“Carina od 15 posto na petog najvećeg trgovinskog partnera SAD-a? Bolje nego 25 posto“, rekao je Krueger u bilješci investitorima.
Trgovinski rat je daleko od završetka, a dugoročne posljedice Trumpovih odluka mogle bi se pokazati štetnima, ekonomski i politički. Međutim, u kratkom roku, Trump izgleda kao pobjednik.
Taj preokret počeo je 9. aprila, kada je Trump na 90 dana pauzirao “Dan oslobođenja“ carine koje je najavio sedmicu ranije, a koje su izazvale pad berzi i privremeni ulazak u medvjeđe tržište. Obvezničko tržište također je počelo pokazivati znakove pucanja, dok ministar finansija Bessent nije ubijedio Trumpa da odustane od najtežih carina.
Od tada su tržišta ojačala, a potrošačko raspoloženje, koje je bilo blizu historijskih minimuma, počelo se oporavljati. Mnoge zemlje kojima je Trump zaprijetio dobile su niže carinske stope od onih najavljenih u aprilu, a nove stope stupaju na snagu 1. augusta. Do tada, SAD također produžavaju pauzu na sve “recipročne“ carine, osim prema Kini, čime se daje više vremena za pregovore. Do sada je najavljeno pet trgovinskih sporazuma, iako još nije poznat tačan datum njihove primjene.
Događaji koji su pomogli smanjenju straha od carina uključuju: 12. aprila, Trumpova administracija izuzela pametne telefone i elektroniku iz visoko carinjenih kineskih proizvoda, što je opet podiglo tržište. Sredinom maja, SAD i Kina su postigle dogovor o značajnom smanjenju carina i otvaranju tržišta. Carine na kineski uvoz pale su s 145 posto na 35 posto, što je ranije služilo kao efektivna zabrana uvoza.
Sporazum s Velikom Britanijom, ojačan dogovor s Kinom i niz trgovinskih objava u utorak, od Indonezije do Filipina i Japana, također su unijeli prijeko potrebnu sigurnost.
Trump je također koristio carine, dogovore i prijetnje kao način da ojača američku industriju. Borio se protiv tzv. necarinskih barijera, uključujući poreze na digitalne usluge, za koje administracija tvrdi da nepravedno pogađaju američku tehnološku industriju.
Na primjer, krajem prošlog mjeseca Trump je oštro kritikovao Kanadu zbog poreza na online kompanije i zaprijetio prekidom trgovinskih pregovora. Također je najavio novu carinu za Kanadu do kraja te sedmice. Nekoliko dana kasnije, Kanada je popustila i ukinula porez.
Trump je kroz svoje sporazume također otvorio mogućnosti za američki izvoz, uključujući izvoz govedine u Ujedinjeno Kraljevstvo, riže i automobila u Japan, te raznih proizvoda u Vijetnam, Indoneziju i Filipine.
Međutim, nije sigurno da Trump može već sada proglasiti pobjedu u trgovini. Očekuje se da će deseci trgovinskih partnera dobiti više carine do kraja sljedeće sedmice, a Trump je najavio mogućnost povećanja univerzalne carine s 10 posto, koja je uvedena 2. aprila, na 15 posto ili čak 20 posto. Evropska unija, još jedan važan trgovinski partner SAD, još nije postigla trgovinski dogovor, što bi moglo izazvati porast carina s obje strane Atlantika.