Kako evropske države nude poreske povlastice najbogatijima?


Brojne zemlje, željne investicija i poreskih prihoda, pokušavaju da postanu magnet za bogate pojedince.

Evropske vlade suočavaju se s budžetskim ograničenjima.

Slab privredni rast, trgovinski šokovi i starenje populacije sve više opterećuju državne kase – dok se istovremeno ubrzano povećavaju izdaci za odbranu.

U tom kontekstu, evropske države se takmiče da privuku i zadrže imućne osobe, u nadi da će donijeti nova ulaganja i poreze.

Euronews Business istražuje koje poreske benefite nude pojedine zemlje i kako se sve češće suočavaju s protivljenjem javnosti.

Italija je popularna destinacija za iseljenike, ne samo zbog svoje kulture i klime, već i zahvaljujući poreskim olakšicama.

Na papiru, zemlja ima relativno visoke poreze na lične i korporativne prihode, ali postoje značajne poreske povlastice za strance.

Najpoznatiji mehanizam je tzv. flat tax režim, koji omogućava bogatim pojedincima da plaćaju fiksni godišnji iznos poreza na sav prihod ostvaren u inozemstvu – bez obzira na iznos.

Taj godišnji iznos je nedavno povećan na 200.000 eura (sa prethodnih 100.000).

Ova pogodnost dostupna je do 15 godina, i to samo za one koji nisu bili poreski rezidenti Italije najmanje devet od posljednjih deset godina.

Zbog visine fiksnog poreza, ovaj model je zanimljiv isključivo vrlo bogatim osobama.

“Italija je veoma popularna.

Jedan moj klijent je rekao da je 100.000 eura davao godišnje svom knjigovođi – a sada to plaća Italiji, bez dodatnih troškova poreskog planiranja”, kaže poreski i imigracioni savjetnik David Lesperance.

Švicarska nudi sličan sistem paušalnog oporezivanja (forfait fiscal), iako manje od 0,1 posto poreskih obveznika koristi ovu opciju, prema podacima švicarske države.

Umjesto da oporezuju prihode ili imovinu, neki kantoni obračunavaju porez na osnovu troškova života pojedinca.

Ova shema je zanimljiva samo za ultrabogate, a država je propisala i minimalnu poresku osnovicu, prenosi Investitor.

To je ili sedam puta veći iznos od godišnje kirije, ili više od 429.100 švicarskih franaka (oko 455.000 eura) – na saveznom nivou.

Ova pravila važe samo za one koji nisu švicarski državljani i koji dolaze u zemlju prvi put – ili nakon odsustva od najmanje deset godina.

Korisnicima ovog sistema nije dozvoljeno da rade ili vode posao u Švicarskoj – pogodnosti su namijenjene bogatim iseljenicima sa pasivnim prihodima.

Poreske povlastice su postale kontroverzna tema u Portugalu, posebno zbog rasta troškova života koji je djelimično izazvan dolaskom bogatih stranaca.

Related Posts