Jest li znali da nered utječe na mentalno i fizičko zdravlje?


Nered u prostoru može povećati stres, anksioznost i zdravstvene rizike. Otkrijte zašto je uredan prostor važan za dobrobit i kvalitet života.

Par cipela ostavljenih na podu dnevne sobe. Sve veći broj šoljica na noćnom ormariću. Gomila nošene, ali još uvijek ne potpuno prljave odjeće na stolici u ćošku spavaće sobe. Nered se može brzo nakupiti, naročito u ovom periodu godine, kada smo svi dodatno zauzeti prazničnim planovima.

Za razliku od „uređenog haosa“ popularnog u trendovima kao što je cluttercore, ovakva vrsta nereda nije samo neprivlačna za oči – može negativno uticati na naše mentalno i fizičko zdravlje. Iako pospremanje možda nije trendi oblik brige o sebi poput odlaska na masažu ili sesije zvučne terapije, prema mišljenju stručnjaka, može napraviti značajnu razliku.

Naravno, postoji razlika između gomilanja nereda i poremećaja gomilanja, a važno je ne podcijeniti utjecaj koji gomilanje može imati na one koji pate od ovog stanja. Život s depresijom također može otežati održavanje prostora urednim.

Ovaj tekst je namijenjen ljudima koji trenutno imaju problem s manjim neredima, ali ako ste zabrinuti zbog količine stvari u svom životu ili imate poteškoća s brigom o sebi i svom prostoru, obratite se svom ljekaru za savjet i podršku.

U nastavku su mišljenja ljekara opšte prakse i psihoterapeuta o tome kako život u neurednom prostoru može uticati na naše zdravlje. To je podsjetnik koliko je briga o našem životnom prostoru važan dio brige o sebi.

Ako ste ikada osjetili porast stresa pri ulasku u nerednu prostoriju, znate koliko prostor oko nas može uticati na mentalno zdravlje.

„Nered često izaziva osjećaj preplavljenosti, stresa i anksioznosti,“ objašnjava dr. Grace Hula, ljekar opšte prakse i osnivač G&M Healthcare. „Konstantni vizuelni podražaji iz haotičnog okruženja mogu doprinijeti osjećaju mentalnog opterećenja, otežavajući fokusiranje i koncentraciju.“

Dr. Hula takođe ističe da studije sugerišu povezanost između neurednog prostora i povećanog nivoa kortizola, hormona stresa. Hronično izlaganje stresu može imati dugoročne posljedice po mentalno zdravlje, potencijalno doprinoseći anksioznosti i depresiji.

Psihoterapeutkinja Jade Thomas dodaje da nered može izazvati osjećaj gubitka kontrole, smanjiti produktivnost i preopteretiti čula. Također, može izazvati osjećaj krivice i zanemarenosti, dok nered u spavaćoj sobi može negativno uticati na san jer otežava fizičko i mentalno opuštanje.

Nered može uticati i na druge aspekte života, uključujući radne performanse, odnose i kvalitet života, ističe dr. Hula.

Fizički rizici od nereda zavise od njegove ozbiljnosti, ali najčešće su povezani s opasnostima koje nered stvara.

„Jedan od neposrednih rizika je povećan broj nesreća i povreda,“ kaže dr. Hula. „Spoticanje o predmete ili kretanje kroz neredno okruženje može dovesti do padova, modrica i drugih povreda, naročito kod starijih osoba.“

Pored toga, nered može postati plodno tlo za prašinu, alergene pa čak i štetočine, što može pogoršati respiratorne probleme i alergije. Nemogućnost čišćenja određenih dijelova prostora zbog nereda, poput usisavanja ispod gomile odjeće, također može uzrokovati probleme poput lošeg kvaliteta zraka i pojave plijesni ili vlage, što dodatno narušava zdravlje.

Related Posts