Iz ugla eksperta: U kojem pravcu ide razvoj električnih automobila i baterija koje ih pokreću


Neodgovoran odnos prema očuvanju čovjekove okoline ugrozio je opstojnost naše planete i bilo je krajnje vrijeme da se u tom smjeru poduzmu sve dostupne mjere koje bi usporile daljnju ekološku katastrofu.

U brojnim segmentima života čine se napori za smanjenje opterećenja okoline, tako je sve aktuelnija proizvodnja elektroautomobila (drugi nazivi: elektromobili, električna vozila, EV), imajući u vidu činjenicu da su automobili veliki zagađivači čovjekove okoline.

Nova tehnološka rješenja su predmet kompeticije svjetske autoindustrije, a stručna javnost je kritična, tako da se dileme smjenjuju od upozorenja o nedostacima i nesigurnosti, prevashodno baterija koje se koriste, do optimizma i rezultata novijih istraživanja koja ukazuju na smjer razvoja elektromobila u budućnosti.

Zbog toga je potrebno biti dobro informisan i pratiti razvoj elektroautomobila, prvenstveno čvrstih baterija, kada već nismo sa svojim skromnim istraživačkim kapacitetima sposobni učestvovati u ovoj svjetskoj utakmici.

Možda će potpisnik ovog teksta biti malo neskroman i napomenuti da je bio dio velikog istraživačkog tima, koji je radio na optimiziranju čvrstih elektroda, koje su se u to vrijeme istraživale kao jedna od potencijalnih opcija.

Mogla su se nastaviti daljnja istraživanja jer postoje i danas respektabilni istraživači, ali očito nisu prava vremena za taj iskorak.

No, pogledajmo kako i u kom pravcu se kreće razvoj elektrovozila i čvrstih baterija:

Ekološki razlozi: Klasični automobili s motorima s unutarnjim izgaranjem ispuštaju velike količine štetnih plinova (CO₂, NOx,), čestice čađi, koji doprinose globalnom zatopljenju i onečišćenju zraka.

Električna vozila (EV) smanjuju emisije, posebno kada koriste električnu energiju dobijenu iz obnovljivih izvora energije.

Ograničenost fosilnih goriva: Nafta nije obnovljivi resurs, a njene zalihe se postupno smanjuju, što dugoročno dovodi do rasta cijena i energetske nesigurnosti.

Električna energija, s druge strane, može se proizvoditi iz različitih izvora, što omogućuje balansiranje ekonomičnosti i zaštite okoline.

Tehnološki napredak: Razvoj baterija (posebno litijum-jonskih), poboljšanje elektromotora i sistema upravljanja omogućili su veću autonomiju, kraće vrijeme punjenja i bolje performanse električnih automobila.

Ekonomičnost: Električni automobili imaju niže troškove održavanja, jer imaju manje pokretnih dijelova od klasičnih vozila.

Također, punjenje električnom energijom često je jeftinije od goriva (benzin ili nafta), pogotovo uz kućne solarne panele.

Poticaji i regulative: Mnoge države uvode subvencije i porezne olakšice za kupovinu električnih vozila te najavljuju zabranu prodaje automobila s unutarnjim sagorijevanjem u budućnosti.

Povećana potražnja za inovacijama: Potrošači žele modernije, tiše i tehnološki naprednije automobile s autonomnim funkcijama i povezivošću s pametnim uređajima.

Sve ovo zajedno potaknulo je razvoj elektromobila koji danas postaju sve popularniji i dostupniji širom svijeta.

Kako svijet sve više zamijenjuje snagu fosilnih goriva za elektrifikaciju bez emisija, baterije postaju vitalni alat za pohranu kako bi se olakšao energetski prijelaz.

Potražnja za baterijama koje će pohraniti energiju posljednjih je godina eksponencijalno porasla, ali tehnička revolucija baterija tek počinje.

U industriji baterija uveliko se investira u proizvodnju baterija kako bi se razvila održiva rješenja za pohranu energije koja podržavaju energetsku tranziciju.

Related Posts

1 of 448