Istraživači u 140 sekundi dokazali da ova tehnologija može spašavati živote u svemiru


Sve više zemalja širom svijeta pokreće svoje svemirske programe.

Ono što je na početku bilo rezervirano samo za najveće poput Sjedinjenih Američkih Država i Rusije, sad se proširilo i na zemlje poput Kine, Indije, Japana, Ujedinjenih Arapskih Emirata i slično.

I dok je nekim zemljama cilj istražiti svemir, drugima je u planu kolonizirati druge planete.

No, to baš i nije najjednostavniji posao. Jer, što ako pošaljete ljudsku misiju na, primjerice Mars, i pokvari im se ključni dio opreme, a rezervnog dijela nema?

Upravo o takvom scenariju razmišljaju istraživači sa američkog Univerziteta Berkeley, koji su razvili svoj novi mikrogravitacijski pisač i prvi ga put testirali u svemiru.

SpaceCAL proveo je ukupno 140 sekundi u suborbitalnom svemiru u sklopu misije Virgin Galactic 07 početkom juna ove godine.

Međutim, u tom je kratkom vremenu sam ispisao i naknadno obradio četiri testna dijela, među kojima su svemirske letjelice te figurice napravljene od tekuće plastike nazvane PEGDA.

SpaceCAL se dobro pokazao u uvjetima mikrogravitacije u prošlim testovima na paraboličnim letovima, ali još je imao šta dokazati.

“Ova najnovija misija, omogućila nam je da potvrdimo spremnost ove tehnologije 3D ispisa za svemirska putovanja”, istaknuo je voditelj tima Taylor Waddell.

Nada se da će se jednog dana moći koristiti za proizvodnju svega, od dijelova i alata za svemirske letjelice do novih kontaktnih leća i zubnih krunica za članove posade.

Zvuči poznato? Ljubitelji Zvjezdanih staza zasigurno će pronaći paralelu s replikatorom, koji likovima u ovoj omiljenoj seriji u samo nekoliko sekundi isporučuje različite naručene predmete, pa čak i hranu.

Ono što bi tako nešto moglo pretvoriti u stvarnost zove se CAL tehnologija 3D ispisa i od ostalih tehnologija ispisa izdvaja je nevjerovatna brzina i efikasnost.

Printeru koji koristi CAL tehnologiju dovoljno je tek 20 sekundi da ispiše predmet.

To bi, u budućnosti moglo omogućiti astronautima ispisivanje dijelova u hitnim slučajevima te eliminirati potrebu za nošenjem hiljada rezervnih djelova na dugotrajna svemirska putovanja.

Osim toga, CAL-ova jedinstvena sposobnost dobrog ispisa u uvjetima mikrogravitacije omogućava inženjerima da istraže granice 3D ispisa u svemiru.

“S CAL-om smo uspjeli pokazati – prvo na onim misijama nulte gravitacije, a sada na ovom svemirskom letu – da možemo printati dijelove u mikrogravitaciji koji nisu mogući na Zemlji”, rekao je Waddell.

Do sad je pomoću CAL tehnologije ispisivano s više od 60 različitih materijala među kojima su silikon, stakleni kompoziti, ali i biomaterijali.

CAL je također sposoban popraviti posadu. Možemo tiskati zubne nadomjestke, transplantate kože ili leće ili stvari personalizirane u hitnoj medicini za astronaute, što je vrlo važno iu ovim misijama, ističe Waddell te dodaje kako bi CAL jednog dana, možda mogao i ispisivati – ljudske organe.

No, Waddell i njegov tim svjesni su da su još daleko od toga da se CAL tehnologija koristi u svakodnevnom životu, prenosi Dnevnik.hr.

Related Posts