Gotovo četiri decenije iranski vrhovni vođa ajatolah Ali Hamnei borio se s unutrašnjim nemirima, ekonomskim krizama i ratom, ali neviđeni napadi Izraela i Sjedinjenih Američkih Država na Iran označavaju njegov dosad najveći izazov.
Ono što sljedeće odluči imat će ogroman značaj za Iran i ostatak Bliskog istoka. Međutim, cijena napada takva je da su mu mogućnosti malo.
To je ogroman test za 86-godišnjaka u pogoršanom zdravlju bez određenog nasljednika, navodi CNN.
Opseg štete nanesene Hamneijevom režimu ostaje neizvjestan, ali udario je u srž njegove moći.
Korpus islamske revolucionarne garde, ključna vojna snaga koja podržava ideale Islamske revolucije, pretrpio je gubitak niza iskusnih komandanata.
Iranska nuklearna postrojenja, gdje se obogaćivao uran gotovo naoružananog kvalitete, teško su oštećena. Ključni naučnici, koji su pokretali napredak programa, također su ubijeni.
Hamneijeve regionalne naoružane posredničke grupe već su bile teško oslabljene izraelskim napadima.
Milijarde potrošene na nuklearni program njegovog režima izgubljene su u 12 dana – još jedna ekonomska rana u vrijeme sankcija i rastuće inflacije.
Izraelski napadi bili su toliko prodorni da je Hamnei svoje govore tokom sukoba držao s neotkrivene lokacije, signalizirajući dugotrajnu zabrinutost za svoju sigurnost.
Nije bio među stotinama hiljada ljudi koji su u subotu prisustvovali dženazama ubijenih vojnih komandanata i nuklearnih naučnika.
I tek je nekoliko dana nakon stupanja na snagu primirja vrhovni vođa uputio prkosnu videoporuku iranskom narodu.
“Ovaj predsjednik (Donald Trump) razotkrio je tu istinu – jasno je dao do znanja da će Amerikanci biti zadovoljni samo potpunom predajom Irana i ničim manje“, rekao je Hamnei.
Također je, predvidljivo, proglasio pobjedu nad Izraelom i Sjedinjenim Američkim Državama – poruka koja je izazvala oštar Trumpov odgovor.
„Gledaj, ti si čovjek velike vjere, čovjek koji je vrlo poštovan u svojoj zemlji.
Moraš reći istinu. Pretukli su te do kraja“, uzvratrio je Trump.
Nekada spretan vođa koji je koristio političke i ekonomske manevre kako bi osigurao opstanak svog režima, ostarjeli Hamnei sada vlada erodirajućom državom.
S neizvjesnošću oko njegovog nasljedstva, stanjem njegovog nuklearnog programa i snagom svojih posredničkih grupa, suočava se s ključnim izborom – obnoviti isti režim ili se otvoriti na način koji bi mogao ugroziti njegov položaj na vlasti.
Tokom decenija, Hamnei se suočavao s neumoljivom kaskadom izazova koji su zajedno oblikovali njegov režim.
Naslijedivši naciju koja je 1989. bila uništena i izolirana ratom s Irakom, suočio se s teškim zadatkom oživljavanja razorene ekonomije i društva.
Morao se nositi s unutrašnjim neslaganjem i rivalstvima unutar složenih iranskih klerikalnih krugova, suočiti se s nepopustljivim međunarodnim ekonomskim pritiscima, a sve to uz očuvanje revolucionarnih ideala suvereniteta i nezavisnosti.