Rastući sukob između Indije i Pakistana možda svijetu pruža prvi stvarni uvid u to kako se kineska vojna tehnologija nosi protiv dokazanih zapadnih sistema – a kineske odbrambene dionice već bilježe nagli rast.
Akcije kompanije AVIC Chengdu Aircraft porasle su 40% ove sedmice, nakon što je Pakistan objavio da je koristio kineske borbene avione J-10C za obaranje indijskih letjelica – uključujući i francuski Rafale – u zračnoj borbi u srijedu.
Indija nije komentarisala navode o gubicima, a kinesko Ministarstvo vanjskih poslova izjavilo je da nije upoznato sa situacijom. Ipak, Kina – kao glavni snabdjevač pakistanske vojske – pomno prati razvoj događaja.
Kina, iako u usponu kao vojna sila, nije ratovala više od 40 godina. Međutim, pod vodstvom Xi Jinpinga intenzivno ulaže u modernizaciju vojske – uključujući razvoj sofisticiranog oružja i vještačke inteligencije za ciljanje.
Pakistan je u ovom procesu označen kao “čelični brat” Pekinga. Prema podacima SIPRI-ja, Kina je u posljednjih pet godina isporučila čak 81% pakistanskog oružja, uključujući avione, radare i raketne sisteme.
“Ovo čini svaki sukob između Indije i Pakistana svojevrsnim testnim poligonom za kineski vojni izvoz,” kaže Sajjan Gohel iz Asia-Pacific Foundation u Londonu.
Napetosti su eskalirale nakon masakra nad turistima u Kašmiru, a Indija je odgovorila raketnim napadima u srijedu. Pakistan tvrdi da je oborio pet indijskih aviona tokom sat vremena duge borbe – tri Rafalea, jedan MiG-29 i jedan Su-30. Ukupno je, navodno, učestvovalo 125 aviona na udaljenostima većim od 160 km.
Iako Indija ne priznaje gubitke, francuski izvor potvrdio je gubitak jednog Rafalea, što dodatno podržava tvrdnje Pakistana.
Analitičari tvrde da bi, ako se ovo potvrdi, to moglo značiti da kineski sistemi nisu samo ravnopravni, već i konkurentni zapadnim tehnologijama.
Akcije AVIC Chengdu Aircraft, proizvođača J-10C, zabilježile su dodatni rast od 20% dan nakon što je Pakistan saopćio ulogu tih aviona u borbi.
J-10C, modernizovana verzija kineskog J-10, spada u tzv. 4.5 generaciju lovaca, zajedno s Rafaleom. Isporuke Pakistanu počele su 2022. godine.
Pakistan također raspolaže flotom F-16 aviona američke proizvodnje, ali su ti modeli zastarjeli u odnosu na savremene kineske J-10CE i JF-17 Block III lovce.
Zhou Bo, viši saradnik na Tsinghua univerzitetu, smatra da bi potvrđeni uspjeh J-10C bio “ogromno ohrabrenje za kinesku vojnu industriju” i potencijalni pokretač izvoza.
U svjetskim okvirima, SAD i dalje dominira kao najveći izvoznik oružja, s 43% globalnog tržišta, dok Kina drži četvrto mjesto – s više od dvije trećine izvoza usmjerenog prema Pakistanu.
Kineski analitičari tvrde da bi Bliski istok i sjeverna Afrika mogli postati nova tržišta za kinesko oružje, posebno jer te regije često nemaju pristup najmodernijim zapadnim tehnologijama.
Pakistan navodno koristi kineske PL-15 rakete dometa 200–300 km, iako izvozna verzija ima smanjeni domet od 145 km. Ako je Indija pretpostavila da Pakistan ima samo kraću verziju, to bi moglo objasniti zašto su njeni avioni ostali izloženi.
Moguće je i da su pravila angažmana spriječila indijske pilote da prvi otvore vatru.
Uprkos nedostatku dokaza, Kina koristi ovu situaciju kao snažnu reklamu svoje tehnologije, dok analitičari pozivaju na oprez – indijski gubici mogu biti posljedica lošeg planiranja, a ne nužno nadmoćne tehnologije protivnika.
Ipak, čak i jednostavna činjenica da se kinesko oružje koristi u jednom od najopasnijih svjetskih sukoba, podiže ugled kineske vojne industrije – i uznemirava tradicionalne dobavljače poput SAD-a, Francuske i Rusije.