Humanitarna katastrofa u Gazi: Bebe i djeca doslovno umiru od gladi. Cijena brašna skočila 3.000 puta


U jeku sve veće pothranjenosti u ratom razorenoj Gazi, desetine hiljada djece i žena hitno trebaju medicinsku pomoć, saopćili su iz Ujedinjenih nacija, dok humanitarna pomoć i dalje stiže u blokiranu palestinsku enklavu na kapaljku.

Agencija za civilnu zaštitu u Gazi izjavila je za AFP da bilježe rastući broj smrtnih slučajeva dojenčadi uzrokovanih “akutnom gladi i pothranjenošću”, navodeći da su prošle sedmice zabilježene najmanje tri smrti.

“Ovi potresni slučajevi nisu rezultat direktnih bombardovanja, već izgladnjivanja, nestašice mliječne formule za bebe i osnovne zdravstvene zaštite”, rekao je glasnogovornik Mahmud Bassal.

Zijad Musleh, 45-godišnji otac iz sjeverne Gaze, koji se sada nalazi u gradu Nuseirat, rekao je: “Umiremo, naša djeca umiru i ne možemo učiniti ništa. Djeca vrište i plaču za hranom. Odlaze u krevet gladna, sa bolovima. Hrane nema. Ako se i pronađe nešto malo na tržnici, cijene su strašno visoke – niko to ne može priuštiti.”

Stanovnici i humanitarci svakodnevno upozoravaju da su zalihe hrane ispražnjene, a cijene preostale hrane skočile su u nebo. Svjetski program za hranu UN-a (WFP) upozorio je da je cijena brašna čak 3000 puta viša nego prije rata.

Direktor WFP-a, Carl Skau, koji je posjetio Gazu početkom jula, rekao je da je situacija “najgora koju je ikada vidio”. “Otac kojeg sam upoznao izgubio je 25 kilograma u dva mjeseca. Ljudi gladuju, dok se kamioni s hranom nalaze odmah preko granice.”

Nakon propasti primirja, Izrael je 2. marta uveo potpunu blokadu Gaze. Ulazak bilo kakve pomoći bio je zabranjen sve do kraja maja, kada je odobren ulazak nekoliko kamiona.

Kako su zalihe potrošene, Gaza je zapala u najgoru prehrambenu krizu od početka sukoba. Ljekari bez granica (MSF) prijavljuju rekordni broj pothranjene djece, a zbog loše ishrane i loših higijenskih uslova trudnice sve češće rađaju prerano.

“Prerani porodi, slaba novorođenčad, teška pothranjenost – Gazu guši glad, a pomoć ne dolazi”, upozorila je dr. Joanne Perry iz MSF-a.

Related Posts

1 of 607