Guvernerka Centralne banke Bosne i Hercegovine (CBBiH) Jasmina Selimović učestvovala je na regionalnom sastanku guvernera održanom u Osijeku u organizaciji Hrvatske narodne banke (HNB), saopćeno je iz Centralne banke BiH.
Tokom panela “Inflacija i tehnologije plaćanja u svijetu koji se brzo mijenja”, Selimović je govorila o inflatornim trendovima i ključnim uzrocima inflacije u 2024. godini osvrnuvši se na izazove s kojima se suočavaju male i otvorene ekonomije u kontekstu globalne neizvjesnosti i promjena na tržištu energenata, hrane i transporta.
Također je predstavila projekcije inflacije za Bosnu i Hercegovinu za naredni period.
Guvernerka je istakla da će administrativne cijene električne energije na domaćem tržištu, koje su početkom tekuće godine zabilježile značajan rast, kao i porast troškova transporta, povećati inflatorni pritisak u narednom periodu.
S druge strane, potrebno je pažljivo pratiti i pritiske sa tržišta rada uzrokovane povećanjem minimalne plaće.
Projekcija cijena hrane i ostalih proizvoda su veoma neizvjesne zbog raznih geopolitičkih previranja, dok su cijene prevoza pod velikim uticajem otežanog teretnog prevoza prema zemljama Evropske unije, dodala je Selimović.
Diskutujući o razvoju bankarskih usluga i modernizaciji finansijskog sistema u regionu, s posebnim fokusom na potencijale instant plaćanja, guvernerka je istakla da instant plaćanja donose brojne prednosti, poput unapređenja korisničkog iskustva, povećanja efikasnosti platnog prometa i poticanja inovacija u digitalnom finansijskom okruženju.
Također je naglasila važnost izgradnje adekvatnih sigurnosnih mehanizama koji će podržati brzinu transakcija, a istovremeno zaštititi korisnike i institucije.
Osvrnula se i na ulogu gotovine u digitaliziranom svijetu naglasivši da i dalje postoji potreba i privrženost fizičkom novcu zbog pitanja pristupačnosti, sigurnosti i privatnosti.
Istovremeno, ukazala je na kontinuirani rast vrijednosti i broja kartičnih transakcija u BiH.
Tokom regionalnog sastanka guvernera, tema je bila i digitalne valute centralne banke (CBDC) koja je trenutno vrlo relevantna na globalnom nivou.
Kako se rasprave o prekograničnim plaćanjima ubrzavaju širom svijeta, digitalni euro se pojavljuje kao korak naprijed u modernizaciji monetarnih sistema unutar Evropske unije i šire.
U tom kontekstu, Eurosistem (Evropska centralna banka i nacionalne centralne banke) istražio je ideju centralno emitovane digitalne valute, koja bi nadopunila fizičku gotovinu, očuvala monetarni suverenitet i ponudila potrošačima i preduzećima siguran, efikasan instrument plaćanja koji bi mogao nesmetano funkcionirati u cijeloj eurozoni.
S tim u vezi diskustovano je i o tome postoji li prostor i potreba u malim otvorenim ekonomijama, kao što su one u regiji, da razvijaju vlastite nacionalne CBDC inicijative.
Ovom prilikom, guvernerka Selimović razgovarala je sa Pierom Cipolloneom, članom Izvršnog odbora Evropske centralne banke (ECB), o aktuelnim monetarnim izazovima i budućim pravcima saradnje.
Učešće guvernerke Selimović na ovom regionalnom skupu još jedna je potvrda posvećenosti Centralne banke Bosne i Hercegovine razmjeni znanja, regionalnoj saradnji i praćenju globalnih trendova u centralnom bankarstvu.