Svaka generacija ima svoje posebnosti i navike koje se razlikuju od prethodnih. Tako je i s generacijom Z, mladima koji su odrasli u potpuno drugačijem svijetu nego starije generacije. Njima je često digitalni svijet važniji od stvarnog, a njihov odnos prema poslu se znatno razlikuje od onog kod starijih.
Prema istraživanjima i iskustvima poslodavaca, nije rijetkost da se neki od njih prvog radnog dana uopće ne pojave. Njihovi zahtjevi od samog početka su znatno veći u odnosu na starije generacije koje su bile presretne što su dobile priliku za posao.
Na razgovoru za posao često pišu poruke ili odgovaraju na pozive, dolaze u trenirkama i ured tretiraju kao mjesto za druženje i spavanje. Poslodavci upozoravaju da ne poštuju pravila i upute starijih i nadređenih.
Zbog ovakvog ponašanja, kompanije su počele angažirati trenere za poslovni bonton koji mladima objašnjavaju osnovna pravila ponašanja na radnom mjestu. Posebno je zabrinjavajuće što generacija Z često zanemaruje i higijenu.
Nakon pandemije, kada su se zaposleni vratili u urede, ovi problemi su postali izraženiji. Neki sada pohađaju kurseve na kojima uče kako komunicirati sa šefovima, održavati kontakt očima i brinuti o ličnoj higijeni.
S obzirom na rastući problem, na nekim američkim univerzitetima su počele radionice poslovnog bontona i pravilnog ponašanja tokom razgovora za posao i u uredima, što se pokazalo kao vrlo dobra ideja.