Koliko je jednostavno poslovati u nekoj zemlji ovisi o nekoliko ključnih faktora. Svjetska banka u svom indeksu lakoće poslovanja navodi deset parametara:
Podaci do kojih je došao Euronews pokazali su da je pokretanje poslovanje najlakše trenutno u Estoniji, Irskoj, Bugarskoj, Nizozemskoj, Danskoj i Velikoj Britaniji.
Estonija je jedna od najotvorenijih zemalja EU za strane osnivače, koja nusi prijateljsko pravno i ekonomsko okruženje uz visoku digitaliziranost. Program e-rezidentstva omogućuje nerezidentima registraciju firmi online te upravljanje poslovnim obvezama digitalno. Također im omogućuje korištenje brojnih estonskih vladinih usluga iz bilo kojeg dijela svijeta. Prema podacima Invest in Estonia, registracija firme traje samo 15 minuta, a čak 98 % poslovanja obavlja se putem interneta.
Porezni sistem zemlje potiče reinvestiranje, pri čemu se ne naplaćuje porez na zadržanu dobit. Estonija također ima nizak nivo birokratije, što dodatno olakšava pokretanje posla, uz prednosti pristupa jedinstvenom tržištu EU i strateškom položaju za baltička i šira evropska tržišta.
Republika Irska još je jedan popularan izbor za pokretanje poslovanja u Evropi, zahvaljujući statusu digitalno razvijene ekonomije. Prema podacima 1Officea, uporaba pametnih telefona dosegnula je 90 %, dok je pristup internetu u domačinstvima na 92 %, što pruža izvrsnu osnovu za tehnološke i digitalne poslovne modele.
S oko 200 investicija u start-upove godišnje koje provodi Enterprise Ireland, zemlja šalje snažnu i pozitivnu poruku poduzetnicima diljem svijeta.
Prema izvještaju Svjetske banke “Doing Business in the European Union 2020: Ireland”, brojni irski gradovi postižu visoke ocjene na mnogim od navedenih parametara. U Corku je vrlo brzo moguće provesti ugovore i priključiti se na električnu mrežu. Dublin je također učinkovit u tim segmentima, kao i pri osnivanju poslovanja. Waterford prednjači u izdavanju građevinskih dozvola, dok je Galway najbolji za registraciju nekretnina i pokretanje poslovanja.
Članstvo Irske u EU, OECD-u i eurozoni, korištenje eura te engleski kao jedan od službenih jezika čine Irsku izuzetno privlačnom destinacijom za evropske poduzetnike.
Poduzetnicima iz Velike Britanije, Islanda, Norveške, Švicarske i članica EU nisu potrebne dozvole ili vize za pokretanje poslovanja u Irskoj. Zemlja također omogućuje daljinsku registraciju poduzeća i za ne-EU građane.
Irska ima jednu od najnižih stopa poreza na dobit u svijetu – 12,5 %, te više od 70 ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja.
Unatoč aktuelnoj stambenoj krizi koja utječe na poslovanje i strane radnike, Irska i dalje ima mnogo toga za ponuditi novim poduzetnicima.
Bugarska se smatra jednom od najpovoljnijih destinacija za pokretanje poslovanja u istočnoj Evropi zbog niskog nivoa birokratije pri osnivanju firme, što traje samo nekoliko sedmica. Administrativni troškovi vrlo su niski u poređenju s većinom Evrope, a porez na dobit iznosi samo 10 %.
Strane kompanije nemaju zakonskih ograničenja pri kupovini zemljišta, a nakon registracije plaćaju samo operativne troškove. Poduzetnici iz EU mogu iskoristiti prednosti nižih troškova rada, visokoobrazovane i višejezične radne snage te niskih troškova života, uz puni pristup jedinstvenom tržištu EU jer je Bugarska članica Unije.
Zahvaljujući geopolitičkom položaju na jugoistoku Evrope, Bugarska omogućava lak pristup razvijenim tržištima poput Grčke i Turske, te otvara mogućnosti za poslovanje u Srbiji i Sjevernoj Makedoniji.
Bugarska također omogućuje daljinsku registraciju firmi, no korupcija i dalje predstavlja problem koji treba uzeti u obzir pri odabiru vrste poslovanja i lokacije.
Prema Svjetskom gospodarskom forumu, Nizozemska je peta najveća ekonomija u EU, s bruto domaćim proizvodom od oko 990,6 milijardi dolara (918,7 milijardi eura), čime čini oko 5,96 % gospodarstva Unije.
Nizozemska ima izrazito kozmopolitsku, obrazovanu i visoko kvalificiranu radnu snagu. Vlada nudi brojne programe potpore i porezne olakšice za nove firme Iako je porez na dobit nešto viši (25,8 %), mnogi će poduzetnici procijeniti da se to isplati zbog izvrsne lokacije i pristupa tržištu.
Nizozemska je atraktivna za poduzetnike u IT sektoru kao i u maloprodaji.
Danska je još jedna zemlja u kojoj je relativno lako pokrenuti poslovanje. Stalno je među prvih pet zemalja u svijetu prema lakoći poslovanja, prema izvještajima Svjetske banke. Registracija firme u Danskoj je jednostavna i može se obaviti online u svega nekoliko sati. Tržište rada je fleksibilno, a troškovi zapošljavanja i otpuštanja niži su nego u mnogim drugim zemljama.
Zemlja je poznata po poslovnoj kulturi temeljenoj na povjerenju, što smanjuje transakcijske troškove jer nije potrebno sklapati komplicirane pravne ugovore i osiguravati složene provjere. Standardna stopa poreza na dobit iznosi 22 %.