Studija je otkrila kako je pušenje vapea bez nikotina u usporedbi s drugim uređajima ili cigaretama koje sadrže tvar koja izaziva ovisnost.
Gledajte, nije da nismo prije čuli o opasnostima vapinga pa ste možda jednostavno prihvatili svoju sudbinu kao rezultat sisanja onih komadića plastike s voćnim okusom koji proizvode paru.
Međutim, ako ste tražili posljednji poticaj da konačno prekinete, onda bi ovo moglo biti to, nova studija koja otkriva negativan učinak ciparenja na vaše tijelo čak i bez dodavanja nikotina u jednadžbu.
Provedeno na Sveučilištu u Pennsylvaniji, studija – objavljena u Medical and Life Sciences – proučavala je utjecaj ciparenja i pušenja na krvožilni sustav tijela.
John Hopkins Medicine objašnjava: “Vaskularni sustav se sastoji od žila koje nose krv i limfnu tekućinu kroz tijelo. Također se naziva i krvožilni sustav, piše Unilad.
“Arterije i vene nose krv po cijelom tijelu. One šalju kisik i hranjive tvari u tjelesna tkiva. I odvode otpadno tkivo.”
Grupa od ‘31 zdravog pušača i vejpera u dobi od 21 do 49 godina’ provela je dva MRI pregleda na svakom od sudionika.
Jedna MRI snimljena je prije nego što je sudionik pratio određenu ‘epizodu pušenja/parenja cigareta’, a drugi pregled nakon. Epizode su uključivale: pušenje duhanske cigarete, pušenje e-cigarete s nikotinom i pušenje e-cigarete bez nikotina.
Protok kisika sudionika zabilježen je u smislu toga koliko brzo krv teče i koliko se vraća u srce.
Podaci su zatim uspoređeni s ‘osnovnim skeniranjem 10 nepušača i nepušača u rasponu od 21 do 33 godine’.
Pripremite se da ćete se osjećati znatno manje samozadovoljno kupnjom vejpova koji ne sadrže nikotin.
Studija otkriva: “Nakon udisanja svake vrste vapinga ili pušenja, došlo je do značajnog smanjenja brzine protoka krvi u mirovanju u površinskoj femoralnoj arteriji. Ova arterija ide duž bedra i opskrbljuje krvlju bogatom kisikom cijeli donji dio tijela.
“Smanjenje vaskularne funkcije bilo je najizraženije nakon udisanja e-cigareta koje sadrže nikotin, a zatim slijede e-cigarete bez nikotina.”
Jao, bez obzira na to je li e-cigareta sadržavala nikotin ili ne, došlo je do ‘smanjenog venskog zasićenja kisikom’ – u osnovi, još uvijek dobivate manje kisika u njima bez obzira na to da li puhnete u vape koji izaziva veću tehnički ovisnost ili ne.
LHSC dodaje: “To ukazuje da minutni volumen srca nije dovoljno visok da zadovolji potrebe tkiva za kisikom.” Uglavnom, nije dobro.
Vodeći autor studije i specijalizant radiologije na Sveučilištu Arkansas za medicinske znanosti u Little Rocku, dr. Marianna Nabbout, rekla je: “Ova studija služi za naglašavanje akutnih učinaka koje pušenje i ciparenje mogu imati na mnoštvo vaskularnih kreveta u ljudskom tijelu Ako akutna konzumacija e-cigarete može imati učinak koji se odmah očituje na razini krvnih žila, moguće je da kronična uporaba može uzrokovati vaskularne bolesti.”