Disciplinski tužioci pokreću ispitivanje u predmetu Dodik: Pravosuđe bez komentara


Nakon što se Milorad Dodik u petak pojavio u Tužilaštvu BiH radi ispitivanja po osnovu sumnje za krivično djelo “napad na ustavni poredak”, brojna pitanja ostala su bez odgovora. Umjesto reakcija – tišina. A iz Ureda disciplinskog tužioca potvrdili su da će razmotriti okolnosti održanog ročišta, što je do sada izazvalo lavinu sumnji i optužbi o političkom dogovoru i zloupotrebi pravosuđa.

Dodik se, nakon što je mjesecima izbjegavao pojavljivanje, u pratnji advokata dobrovoljno prijavio Tužilaštvu. Na osnovu zajedničkog saopćenja Suda i Tužilaštva, pritvor mu je ukinut jer su, kako navode, “prestali razlozi za njegovo zadržavanje”, a određene su mu mjere zabrane, uključujući redovno javljanje državnom organu.

Iz Suda i Tužilaštva tvrde da se radi o zakonski opravdanom potezu. No, pravni i medijski stručnjaci ne misle tako.

“Nedopustivo je da se ovakav predmet vodi iza zatvorenih vrata, posebno jer se radi o visokom dužnosniku. Time se urušava povjerenje građana u institucije pravne države”, izjavio je Edo Kanlić iz Transparency Internationala BiH.

U međuvremenu, iz pravosudnih institucija vlada potpuna šutnja. Predsjednik VSTV-a Sanin Bogunić najavio je da će se javno oglasiti tek na sjednici u srijedu i četvrtak. Glavni tužilac Milanko Kajganić, kao i predsjednica Suda BiH, nisu se odazvali pozivima i upitima medija.

Transparency International i drugi pravni analitičari upozoravaju da je način na koji je ovaj slučaj vođen ozbiljno narušio ugled pravosuđa, dok građani sve više sumnjaju da se Dodiku pogodovalo.

Urednik portala Klix, Semir Hambo, ističe da zajedničko saopćenje Tužilaštva i Suda, kao i način zakazivanja i vođenja ročišta, izaziva sumnju da je sve unaprijed dogovoreno:

“Ako je neko tri mjeseca ignorisao pravosuđe, zašto bi se odjednom pojavio – osim ako nije znao šta ga čeka? Sve ukazuje na to da je imao garancije.”

Dodik je već ranije osuđen na godinu zatvora u drugom predmetu – zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika – ali ta presuda još čeka drugostepenu odluku. Hambo smatra da oba slučaja treba posmatrati povezano:

“Druga presuda može otkriti da li je sve bio politički paket-dogovor.”

Dodatne sumnje izazvao je i video snimak s ročišta koji je naknadno objavljen. Mediji tvrde da je snimak montiran i da je javnost opet uskraćena za potpuni uvid u postupak.

“Sve djeluje kao da je ritam diktirao sam Dodik, a institucije mu se prilagodile”, zaključuje Hambo.

Related Posts

1 of 537