Jedan od najistaknutijih fudbalera koje je dala bivša Jugoslavija, Predrag Pašić, godinama je bio slavljen zbog onoga što je radio na terenu. No, nakon što su reflektori zgasnuli, priče o njemu sve češće su se ticale identiteta – njegove vjere i nacionalne pripadnosti.
Bivši igrač Sarajeva, osvajač titule prvaka Jugoslavije i član reprezentacije bivše države, u podcastu Balkan Rules otvoreno je govorio o vlastitom osjećaju pripadnosti i reakcijama koje zbog toga doživljava.
“Ja nisam bio odgovarajuće nacionalne pripadnosti niti to mene zanima. Ja sam Bosanac i Hercegovac pravoslavne vjeroispovijesti”, kazao je.
“Kada mi Srbi kažu kako to da nisam Srbin, ja im kažem da je tako jer nemam nikoga u Srbiji”, poručio je Pašić, rođeni Sarajlija kojem je sada 66 godina.
Pašić je u dresu Sarajeva ispisivao zlatne stranice klupske historije, a potom nosio i boje njemačkih klubova Stuttgarta i 1860 Münchena. U dresu reprezentacije Jugoslavije upisao je deset nastupa i jedan pogodak, a bio je dio ekipe koja je igrala na Svjetskom prvenstvu 1982. u Španiji, iako nije nastupio na turniru.
Iako karijera obiluje sportskim uspjesima, Pašić ne krije razočaranje stanjem u zemlji u kojoj je odrastao. Posebno mu smeta način na koji se tretira identitet pojedinca.
“Ja volim Srbiju, volim i Hrvatsku. No, ja sam Bosanac i Hercegovac, pravoslavac. U izjašnjavanju mi ne dozvoljavaju da budem Bosanac i Hercegovac, a pravoslavac”, poručio je bivši nogometni as.
Govoreći o političkim i pravosudnim apsurdima u regiji, Pašić je dao i oštar komentar na račun funkcioniranja države.
“Kada pitate u Hrvatskoj, Srbi i Bošnjaci su nacionalne manjine, a kada pitate u Srbiji, Hrvati i Bošnjaci su nacionalne manjine. Kod nas su konstitutivni narodi. Zašto jedino te dvije države imaju ‘rezervne’ države. Ukradeš tamo, pa dođeš ovamo, napraviš zakon da te država ne može izručiti”, čudio se Pašić stanju u BiH.
“Ovo je država pravljena po kriminalcima i tako je osmišljena”, dodao je Pašić, spominjući princip po kakvom već dugo u Hercegovini, naprimjer, žive Zdravko i Zoran Mamić, pravomoćno osuđeni u Hrvatskoj zbog finansijskog oštećivanja Dinama.