Bivši bh. reprezentativac Edin Bavčić napravio čudo. Za Raport kaže: Austrijski sport je 70 godina čekao na ovu medalju

Austrija je morala čekati da Edin Bavčić prije tri godine završi aktivnu igračku karijeru, potom da neko u austrijskom savezu prepozna da bi on taj posao mogao uspješno raditi, a onda, na koncu, da bivši košarkaš Bosne dobije priliku da preuzme posao i napravi pravo sportsko čudo.

Zaista čudesno zvuči da Austrija 70 godina godina nije osvojila medalju u olimpijskom kolektivnom sportu za muškarce na jednom velikom takmičenju.

I tako je bilo sve dok Edin Bavčić, kao menažder i trener reprezentacije u sve popularnijoj košarci 3×3, nije na upravo završenom Evropskom prvenstvu u Beču osvojio medalju. I to zlatnu.

Posljednji kojima je to uspjelo bili su nogometaši koji su još davne 1954. osvojili bronzu na Svjetskom prvenstvu u Švicarskoj.

“Taj podatak zaista zvuči nevjerovatno, ali je tačan. U Austriji vlada euforija, kreću prijemi i čestitanja, ali sam ja malo pobjegao iz svega toga.

Potreban mi je odmor nakon nekoliko mjeseci u kojima smo zaista žestoko radili da bismo se mogli popeti na evropski tron”, kaže Bavčić za Raport.

Edina (40) pamtimo kao igrača sarajevskih “Studenata” i reprezentativca Bosne i Hercegovine koji je bogatu karijeru okončao upravo u Austriji.

“Prije tri godine sam prestao igrati košarku, ali su me odmah pitali iz austrijskog saveza da li bih bio selektor mlade reprezentacije u košarci 3×3.

Primijetili su da sam još kao igrač u Austriji organizirao košarkaške kampove, a pored kampova i turnir 3×3 koji je bio jako uspješan”, objašnjava Bavčić.

Prvo ljeto bilo je uspješno, pa su mu ponudili da preuzme i ženski tim.

Potom je u februaru prošle godine prihvatio angažman u Košarkaškom savezu Austrije kao projekt-menadžer u košarci “tri na tri”.

“To znači organizacija turnira 3×3 u Austriji, kompletna logistika za reprezentaciju kao i vođenje tima Vienna koji je u suštini reprezentacija”, kaže Bavčić.

A potom je, silom prilika, preuzeo i trenerski posao neposredno pred početak Evropskog prvenstva:

“Sa igračima je radio trener iz Srbije, ali nakon što su im je za jedan šut izmakle Olimpijske igre on je podnio ostavku.

Ja u tom trenutku imam ženski tim koji vodim, menadžer sam muškom timu, a oni dođu i ponude mi da muškarce vodim i kao trener. I to prihvatim”.

Početak nije bio blistav, kaže da su na prvim turnirima bili osmi i peti, ekipa je zbog neodlaska na Igre u Parizu psihološki potonula.

Onda i najbolji igrač zbog teške povrede ispao iz sastava neposredno pred Evropsko prvenstvo… No, uz veliku podršku domaće publike u Beču napravili su čudo.

“Objektivno, napravili smo strašan rezultat. Prvi cilj smo ispunili – kvalifikovali smo se za naredno i Evropsko i Svjetsko prvenstvo.

A kruna svega bila je osvojena titula. U finalu smo savladali Srbiju, evropskog i svjetskog prvaka, što niko nije mogao ni sanjati.

Međutim, dobro smo se pripremili, taktika je bila bitan dio svega ovoga”, rekao nam je Bavčić.