“Moram reći da se situacija dramatično mijenja”, objavio je ruski predsjednik Vladimir Putin 19. decembra na svojoj redovnoj konferenciji za medije na kraju godine. “Postoji kretanje duž cijele crte fronte. Svaki dan.”
U istočnoj Ukrajini, moskovski ratni stroj postupno napreduje kilometar po kilometar širokim otvorenim poljima Donbasa, gutajući i osvajajući sela i gradove.
Neki civili bježe prije nego što ih rat stigne.
Drugi čekaju dok granate ne počnu padati posvuda oko njih prije nego spakiraju sve stvari koje mogu ponijeti i ukrcaju se na vlakove i autobuse na sigurno dalje na zapad.
Rusija gura brže nego u bilo kojem trenutku otkako je pokrenula sveobuhvatnu invaziju u februara 2022., unatoč impresivnoj povijesti Kijeva o asimetričnim napadima na svog moćnog susjeda o kojima se naširoko izvještava.
Kako se invazija bliži kraju svoje treće godine, uz procijenjenu cijenu od milijun ljudi, ubijenih ili ranjenih, izgleda kao da Ukrajina gubi rat.
U međuvremenu, u dalekom Washingtonu, nepredvidivi Donald Trump, koji nije poznat po ljubavi prema Ukrajini i njezinu lideru, sprema se preuzeti Bijelu kuću.
Čini se kao tačka preokreta.
No može li 2025. doista biti godina kada će ovaj razorni evropski sukob konačno završiti – i ako jest, kako bi taj kraj zapravo mogao izgledati.
Trumpovo obećanje da će okončati sukob u roku od 24 sata od stupanja na dužnost njegovo je tipično grandiozno hvalisanje, ali ono dolazi od čovjeka koji je očito izgubio strpljenje s ratom i američkim skupim sudjelovanjem u njemu.
“Broj mrtvih mladih vojnika koji leže posvuda u poljima je nevjerojatan”, rekao je ranije ovog mjeseca.
– Ludo je što se događa.
Ali nova američka administracija suočava se s dvostrukim izazovom, prema Michaelu Coffmanu, suradniku Carnegiejeve zaklade za međunarodni mir.
“Prvo, oni će naslijediti rat na vrlo negativnoj putanji, bez puno vremena za stabilizaciju situacije”, rekao je u decembru.
“Drugo, oni će ga naslijediti bez jasne teorije uspjeha.”
Novoizabrani predsjednik je tijekom nedavnih intervjua ponudio neke naznake o tome kako namjerava pristupiti ratu.
Rekao je za magazin Time da se “kategorički” ne slaže s odlukom Bidenove administracije u studenom da dopusti Ukrajini da ispaljuje projektile dugog dometa koje je dobila od SAD-a na ciljeve unutar Rusije.
“Mi samo eskaliramo ovaj rat i činimo ga još gorim”, rekao je.
NBC News ga je 8. decembra pitao bi li se Ukrajina trebala pripremiti za manju pomoć.
“Moguće”, odgovorio je “Vjerojatno, da.”