Novootkrivena drevna egipatska grobnica baca svjetlo na kraljevsku vlast koja je nekoć vladala regijom prije više od 3600 godina, piše CNN.
Arheolozi su u januaru u Abydosu u Egiptu otkrili ogromnu grobnu komoru od vapnenca koja ima više prostorija i ukrašeni ulaz. No ko je namjeravao biti u raskošnoj grobnici ostaje misterij. Pljačkaši grobova oštetili su hijeroglifski tekst naslikan na ciglama na ulazu, ostavljajući ime nečitljivim, navodi se u saopćenju za javnost koje je 27. marta objavio Penn Museum na Univerzitetu Pennsylvania.
Impresivna grobnica nije sadržavala ostatke kostura koji bi mogli pomoći u identificiranju njezina vlasnika. Međutim, istraživači koji su otkrili vjeruju da je to vjerovatno počivalište kralja koji je vladao gornjim Egiptom tokom drugog međurazdoblja između 1640. i 1540. pr. Kr. kao dio dinastije Abydos, jedne od najmanje shvaćenih dinastija drevnog Egipta. Tajanstveni kralj mogao bi biti jedan od nekolicine koji nedostaju u tradicionalnim zapisima vladara koji su nekoć vladali regijom.
“Radi se o vrlo misterioznoj, zagonetnoj dinastiji koja je, čini se, u osnovi bila zaboravljena iz drevnih zapisa o Egiptu, jer je bila u tom razdoblju političkog raspada i fragmentacije”, rekao je Josef Wegner, egiptolog i profesor egipatske arheologije na Univerzitetu Pennsylvania, koji je vodio iskapanja. “Ova misteriozna grobnica … otvara novu vrstu istraživanja (dinastije Abydos).”
Grobna komora najveća je otkrivena od bilo kojeg poznatog vladara iz iste dinastije, rasvjetljavajući prethodno pogrešno shvaćeno razdoblje historije koje se može otkriti samo kroz materijalne ostatke, kažu stručnjaci.
Arheolozi su pronašli grobnicu skoro 7 metara pod zemljom na mjestu drevne nekropole ili “grada mrtvih”. Nekropola se nalazi na planini Anubis u Abidosu, prirodnoj formaciji u obliku piramide koju su stari Egipćani smatrali svetom i služila je za skrivanje grobnica izgrađenih ispod nje.
U historijskim zapisima Abydos se spominje kao sveti grad koji je bio posljednje počivalište Ozirisa — boga podzemlja — i omiljeno počivalište prvih faraona. Nekropola se razvijala tokom stoljeća kako je više dinastija gradilo grobnice i pokapalo svoje kraljeve na kraljevskom groblju.
Prije više od deset godina, Wegner i njegov tim naišli su na prvu grobnicu unutar ove nekropole koja je potvrdila postojanje dinastije Abydos, vladajuće loze o kojoj je 1997. prvi pretpostavio egiptolog Kim Ryholt. Ryholt je vjerovao da bi manja dinastija vladala regijom Abydos u vrijeme kada je drevni Egipat bio razbijen na suparnička kraljevstva.
Vlasnik te prve grobnice, kralj Seneb-Kay, bio je potpuno nepoznati faraon koji se nikad ne spominje u historijskim zapisima. Od osam dosad otkrivenih grobnica iz dinastije, Seneb-Kayeva je jedina pronađena s imenom sačuvanim u grobnoj komori.
Novopronađena grobnica slične je arhitekture i ukrasa, ali je puno veća od Seneb-Kayeve — glavni odjeljak kripte s tri komore širok je oko 1,9 metara i dugačak 6 metara. Budući da je grobnica izgrađena u dijelu nekropole za koji istraživači vjeruju da je ustanovljen ranije, smatraju da je bogati kralj koji je ondje pokopan vjerovatno bio prethodnik Seneb-Kaya.
Naučnici sumnjaju da je grobnica mogla pripadati kralju Senaiibu ili kralju Paentjeniju, dvojici monarha predstavljenih u oskudnom arheološkom zapisu dinastije koji postoji kao dio posvećenog spomenika u Abydosu.
“Jednako je moguće da postoji neki potpuno nepoznati kralj”, rekao je Wegner, koji je također kustos egipatskog odjela Penn Museuma. “Ne mislimo da imamo sva imena (kraljeva Abydosa) — dokazi nisu preživjeli dosljedno za njih.”
Iako nikakve oznake koje bi mogle pomoći u određivanju bivšeg stanara svježe otkrivene grobne komore nisu preživjele, grobnica još uvijek ima dvije naslikane slike božica Izide i Neftis, koje su obično prikazivane u pogrebnim obredima kao da oplakuju pokojnika.
Istraživači planiraju istražiti još oko 10.000 kvadratnih metara pustinjskog terena u nastojanju da otkriju dodatne grobnice, rekao je Wegner. “Lako bi moglo biti 12 ili 15 kraljeva koji sačinjavaju ovu grupu kraljeva,” rekao je.
Uz daljnja iskapanja, istraživači će istražiti područje koristeći radar koji prodire u zemlju, tehnologiju koja koristi zvučne valove za mapiranje struktura ispod Zemljine površine, kao i magnetometriju, koja stvara karte podzemnih struktura koje imaju magnetske potpise.
“Otkriće još jednog vladara iz dinastije Abydos vrlo je uzbudljivo”, rekla je Salima Ikram, ugledna sveučilišna profesorica egiptologije na Američkom sveučilištu u Kairu, u e-poruci. “Utvrđuje da je ovdje postojalo značajno kraljevsko… groblje u to vrijeme, daje nam više detalja o arhitekturi kraljevskih grobnica, (i) daje nam trag o članovima ove dinastije i poretku kojim su vladali.”
Ikram nije bila uključena u otkriće grobne komore, ali je rekla da se nada da će buduća iskapanja iznjedriti više grobnica koje će pomoći u “našem razumijevanju ovog nekoć opskurnog razdoblja egipatske povijesti”.
Kraljevi iz dinastije Abydos kao što je Seneb-Kay jedinstveni su jer se ne pojavljuju na popisima kraljeva koje su nekoć vodili stari Egipćani.
“Egipatski kraljevi voljeli su predstavljati svoju povijest kao jednostavnu i linearnu i bilježili su imena (kraljeva) redom. Ovi kraljevi nisu tamo. Dakle, ako pogledamo ovu vrstu strogih povijesnih zapisa, nemamo mjesta za te kraljeve”, rekla je Laurel Bestock, egiptologinja i izvanredna profesorica arheologije na Sveučilištu Brown u Rhode Islandu. Bestock nije bio uključen u novo otkriće grobnice.
“Kada pronađemo ove spomenike, to nam pokazuje koliko je taj striktni, linearni povijesni zapis neadekvatan – on je stvarno napisan, ne da bi bio tačan, već da podrži određeno gledište kasnijih kraljeva koji su otišli i ponovno ujedinili Egipat”, dodao je Bestock. “O sebi su pisali da su veliki pobjednici i da su pobijedili u etničkim ratovima, a jednostavno su ignorirali sve male igrače.”