Američki ministar odbrane Pete Hegseth prošle sedmice nije obavijestio Bijelu kuću da planira zaustaviti isporuke oružja Ukrajini, što je izazvalo haos unutar administracije. Pet izvora upućenih u situaciju reklo je za CNN da su dužnosnici pokušavali shvatiti zašto je do toga došlo i kako to objasniti Kongresu i ukrajinskoj vladi.
Predsjednik Donald Trump jučer je dao naslutiti da nije on donio tu odluku. Na pitanje tokom sjednice vlade podržava li obustavu, rekao je samo da će SAD nastaviti slati odbrambeno oružje Ukrajini. Kad su ga ponovno pitali ko je naredio obustavu, Trump je odgovorio: “Ne znam, zašto vi meni ne kažete?”
Ovaj slučaj pokazuje koliko je ponekad neorganizirano donošenje odluka u Trumpovoj administraciji, posebno kad je riječ o Ministarstvu odbrane koje vodi Hegseth. Ovo je bila druga takva obustava isporuka oružja Ukrajini ove godine, a obje su iznenadile visoke sigurnosne dužnosnike.
Prva se dogodila u februaru, ali je brzo poništena, navode tri izvora. Slično se dogodilo i ove sedmice – u ponedjeljak navečer Trump je objavio da se isporuke nastavljaju, iako je Hegseth prethodno potpisao njihovu obustavu.
Posebni američki izaslanik za Ukrajinu, penzionisani general Keith Kellogg, i državni sekretar Marco Rubio, koji je i Trumpov savjetnik za nacionalnu sigurnost, također nisu bili obaviješteni o obustavi – saznali su za nju iz medija, tvrde izvori. Glasnogovornik Pentagona Kingsley Wilson rekao je za CNN da je Hegseth predsjedniku dao okvir za procjenu slanja vojne pomoći i stanja zaliha, uz koordinaciju s ostalim dijelovima vlade.
Na pitanje je li Hegseth o obustavi unaprijed obavijestio Bijelu kuću, glasnogovornica Bijele kuće Karoline Leavitt izjavila je da je Pentagon napravio reviziju kako bi provjerio je li pomoć stranim državama u skladu s američkim interesima. Dodala je da je predsjednik Trump odlučio nastaviti slanje odbrambenog oružja Ukrajini kako bi se “zaustavilo ubijanje u ovom brutalnom ratu” te naglasila da predsjednik i dalje “u potpunosti vjeruje ministru odbrane”.
Dva izvora za CNN tvrde da Hegseth nije obavijestio Bijelu kuću jer oko sebe nema šefove ureda ili bliske savjetnike koji bi ga potaknuli da bolje koordinira ovako važne odluke s drugim institucijama.
Kad je prošle sedmice doznao za obustavu, Trump je Hegsethu rekao da hitno nastavi barem dio isporuka – konkretno, raketa za sistem protuzračne odbrane Patriot koje su ključne za odbranu ukrajinskih gradova od ruskih napada dronovima i raketama.
Prema riječima visokog dužnosnika, velik dio tog oružja već se nalazi u Poljskoj i može brzo biti prebačen u Ukrajinu. Paket je prethodno odobrila bivša administracija i već je bio na putu kad je isporuka zaustavljena. U telefonskom razgovoru s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim u petak, Trump je umanjio svoju ulogu u toj odluci, izvijestio je CNN.
Pentagon je tek kasno u ponedjeljak objavio da će se isporuke ponovno pokrenuti po nalogu predsjednika – nakon što je Trump ranije tog dana javno rekao da Ukrajina treba odbrambeno oružje.
Tu je poruku Trump ponovio i u utorak u Bijeloj kući: “Reći ću vam nešto – Ukrajinci, bez obzira mislite li da smo im dali previše novca ili ne, pokazali su hrabrost, jer neko je morao koristiti to oružje”, rekao je. “Mnogi koje ja poznajem to ne bi mogli. Ne bi imali hrabrosti.”
Odluka Pentagona da zaustavi isporuku, uključujući rakete Patriot i topničko streljivo, uslijedila je nakon što je Trump prošlog mjeseca na NATO samitu tražio od Hegsetha pregled stanja američkih vojnih zaliha, rekao je jedan izvor. U tom trenutku Iran i Izrael su razmjenjivali udare, a Trump je želio biti siguran da američke trupe u regiji imaju dovoljno streljiva za moguću odbranu.
Glasnogovornik Pentagona Sean Parnell potvrdio je prošle sedmice da Ministarstvo provodi “reviziju sposobnosti kako bi osiguralo da američka vojna pomoć bude u skladu s našim odbrambenim prioritetima”.
No, prema tvrdnjama triju izvora, Trump nije izričito zatražio da se obustavi pomoć Ukrajini. Tu je preporuku dao zamjenik ministra odbrane za politiku Elbridge Colby, reklo je svih pet izvora. Colby se već duže protivi velikom slanju američkog oružja Ukrajini.
“Politika Evropa na prvom mjestu nije ono što Americi sada treba. Trebamo se fokusirati na Kinu i Aziju”, napisao je prošle godine na X-u.
Nakon što je Bijela kuća doznala za obustavu, njezini su dužnosnici, prema riječima dva izvora, poručili Hegsethu i Pentagonu da će im zasad “pokrivati leđa”. No istaknuli su da Pentagon mora objasniti ovu odluku Kongresu – koji također nije bio unaprijed obaviješten.
U posljednjim danima, dužnosnici Pentagona tvrdili su Kongresu da je obustava bila nužna zbog nestašice u američkim zalihama, rekli su izvori. Međutim, Kongres nije dobio nikakve službene podatke iz Pentagona koji bi potvrdili da postoji kritičan ili hitan manjak oružja.
“Kongres bi rado sarađivao s Pentagonom kad bi im bili predočeni konkretni dokazi da su zalihe toliko niske da zahtijevaju jednostranu odluku, kao što je ona prošle sedmice”, rekao je jedan izvor. Pentagon inače redovito traži dodatna sredstva i odobrenje Kongresa za dugoročnu nabavu oružja. “Ali za ova streljiva nije podnesen nijedan novi hitan zahtjev”, dodao je.