Ako dobijete ove poruke na WhatsApp, odmah ih brišite i prijavite


U tijeku je nova prijevara koja kruži po WhatsAppu prema korisnicima u regionu i na koju na društvenim mrežama korisnici već upozoravaju. Prevaranti, kao i uvijek imaju samo jedan cilj – vaš novac i kompromitiranje vašeg korisničkog računa.

Bok! Mogu li posuditi 800 eura na račun? Vratit ću ga sutra. Hvala!, jedna je od poruka na koju upozoravaju korisnici putem društvenih mreža. Ako vidite ovakvu poruku, ne odgovarajte već prijavite pošiljatelja WhatsAppu i pobrišite istu poruku, pogotovo ako dolazi s nepoznatog ili poslovnog računa.

U drugoj poruci poziva se na glasanje putem poveznice koja se nalazi u poruci. Bok! Molim vas glasajte za Anu u ovom natječaju, ona je kći moje prijateljice, glavna nagrada je besplatna stipendija za slijedeću godinu, to joj puno znači. Hvala!, glasi ta poruka, koja na kraju nudi poveznicu za to “glasanje”. Tu poruku treba prijaviti i obrisati je, a nikako pokrenuti njezinu poveznicu.

Korisno je uključiti dvofaktorsku autentifikaciju (Postavke > Račun > Dvofaktorska autentifikacija). Treba redovito ažurirati aplikaciju, jer njezine sigurnosne zakrpe štite od novih metoda napada. Porukama s nepoznatih brojeva nikad ne treba vjerovati, čak i ako tvrde da vas znaju. Na kraju, sumnjive poruke treba prijaviti WhatsAppu i obrisati ih.

Zaštita od online prijevara na društvenim mrežama zahtijeva pažljivo ponašanje, prepoznavanje znakova upozorenja i korištenje dostupnih sigurnosnih alata. Evo ključnih koraka koje možeš poduzeti:

Lažni profili često koriste tuđe fotografije i generičke opise. Provjeri ima li profil:

Ako ste u dvojbi, pokušajte pretražiti profilne fotografije putem alata poput Google Reverse Image Search.

Nikome ne šaljite svoj OIB, broj bankovne kartice, PIN ili kopiju osobne iskaznice putem poruka. Prijevare često uključuju poruke koje imitiraju banke, državne službe ili dostavne službe, no kontaktirajte iste izravno, putem službenih kanala.

Ne otvarajte poveznice koje dolaze od nepoznatih osoba ili s neobičnim porukama poput: “Pogledaj tko te spomenuo”. Provjeri URL, jer službene stranice uvijek koriste pravilne domene.

Na Facebooku, Instagramu, TikToku i drugim društvenim mrežama omogućite 2FA kako bi pristup vašem računu zahtijevao dodatnu potvrdu (najčešće putem SMS-a ili aplikacije).

Ako vidite oglas koji obećava nerealnu zaradu, lažne nagradne igre ili netko traži novac, prijavite taj profil i objavu.

Related Posts