Baš kao što NASA treba smanjiti masu svemirske letjelice kako bi mogla izbjeći Zemljinu gravitaciju, proizvođači automobila rade na smanjenju težine kako bi poboljšali performanse vozila. U slučaju kočionih rotora, lakši je bolji za ubrzanje vozila, pouzdano zaustavljanje, pa čak i za potrošnju goriva.
NASA-ina spinof firma Orbis Brakes licencirala je upravo NASA-inu patentiranu tehnologiju da to postigne. Ovaj revolucionarni dizajn kočionog diska je najmanje 42% lakši od konvencionalnih rotora od lijevanog željeza, s učinkom usporedivim s mnogo skupljim karbonsko-keramičkim kočnicama.
Tokom obustave rada zbog pandemije, Jonathan Lee, inžinjer za konstrukcijske materijale u NASA-inom centru za svemirske letove Marshall u Huntsvilleu, Alabama, počeo je razmišljati o disk kočnicama.
Njegove vještine mehaničkog dizajnera potpomognute obukom iz nauke o materijalima obično su usmjerene na njegove dvostruke uloge inžinjera strukturnih materijala za Space Launch System (SLS) i naučnika za mikrogravitacijske materijale za svemirsku stanicu.
Smanjenje mase točkova znači da će vozilo koristiti manje energije za kočenje i ubrzavanje. Konvencionalni kočioni diskovi teški su jer se sastoje od dvije metalne ploče hlađene zrakom koji cirkulira između njih. Dizajn je neučinkovit jer su vanjske površine te koje se zagrijavaju trenjem s kočionim pločicama, ali se hlađenje zrakom odvija na unutrašnjim površinama, gdje su ploče okrenute jedna prema drugoj.
Za razliku od konvencionalnih kočnica koje se mogu pregrijati i potencijalno otkazati, ovaj novi dizajn kočnica može dramatično poboljšati pouzdanost.
Također može ponuditi mehaničko rješenje za ozbiljno zagađenje okoliša, otrovne nanočestice, koje se emitiraju u okoliš kada kočione pločice prijeđu određenu kritičnu temperaturu. Budući da otrovna prašina lebdi tačno na visini ulice, utjecaj na ljudsko zdravlje je štetniji od emisije ispušnih plinova.
Prvi automobili koji će dobiti nove “svemirske” kočnice će biti neki modeli Forda Mustanga i Tesle.