Bademi su izuzetno zdrava namirnica koja ima razne zdravstvene primjene – od zdravlja srca do održavanja optimalne tjelesne težine
Postoje dva glavna tipa – slatki badem i gorki badem. Slatki bademi su ono što se uobičajeno jede, dok se gorki bademi upotrebljavaju u proizvodnji bademovog ulja ili kao aroma u hrani i likerima.
Porcija od 70 grama badema sadrži 5 grama proteina (visoka vrijednost), 4 grama ugljikohidrata, 11 grama masti (visoka vrijednost) te 3 grama prehrambenih vlakana, što ih čini hranom s niskim glikemijskim indeksom. Masti su uglavnom mononezasićene, što ih čini korisnim mastima.
Bademi su izvrstan izvor mangana i bakra, esencijalnih kofaktora važnog antioksidacijskog enzima superoksid-dismutaze, koji sprečava oksidacijsko oštećenje (slobodnim radikalima) mitohondrija, tvornice energije u stanicama. Osim toga, bogati su riboflavinom (vitaminom B2), što ih čini važnim za proizvodnju energije u srcu i mišićima te pomažu reciklirati glutation, još jedan važan antioksidans u mitohondrijima.
Bademi su izvrstan izvor vitamina E, biotina i bakra, te dobar izvor molibdena, magnezija, kalija i fosfora. Koža badema također je bogata nutrijentima: obiluje protuupalnim flavonoidima u jedinstvenoj kombinaciji, koja – u spoju s vitaminom E koji se nalazi u mesnatom dijelu badema – pruža značajnu antioksidacijsku i protuupalnu potporu te ima važnu ulogu u sprečavanju oksidacije LDL-a (za 52,5 posto), piše Sensa.hr.