Istraživači su otkrili ostatke psihodeličnih droga, tjelesnih tekućina i alkohola unutar 2000 godina stare šoljice što sugerira da su stari Egipćani pili halucinogena pića tokom rituala.
Ovo je prvi put da su naučnici uspjeli identificirati hemijske potpise tekućih mješavina ispijanih iz šoljica ukrašenih glavom Besa, staroegipatskog božanstva plodnosti, zaštite, medicinskog liječenja i magijskog pročišćavanja.
Posude u obliku glave Besa proizvodile su se tokom dugog razdoblja u Egiptu, ali samo je ograničen broj ostao sačuvan — i sve su pronađene unutar različitih arheoloških konteksta, što je dodatno pojačalo njihovu tajanstvenost.
Nova otkrića, objavljena 13. novembra u časopisu Scientific Reports proizašla su iz proučavanja ostataka unutar “preživjele” Besove šoljice koja je trenutno izložena u Muzeju umjetnosti Tampa, izvještava CNN.
“Već jako dugo egiptolozi nagađaju za što su se mogle koristiti šoljice s Besovom glavom i za kakvu vrstu pića, poput svete vode, mlijeka, vina ili piva”, rekao je koautor studije Branko van Oppen, kustos grčke i rimske umjetnosti u Muzeju umjetnosti Tampa. “Stručnjaci nisu znali jesu li se te šoljice koristile u svakodnevnom životu, u vjerske svrhe ili u magijskim ritualima.”
Istraživanje, uključujući hemijske i DNK analize, također je otkrilo prve fizičke dokaze biljaka s psihotropnim i medicinskim svojstvima unutar egipatske šoljice, što potvrđuje i pisane zapise i mitove koji se odnose na drevne egipatske rituale, rekao je glavni autor studije Davide Tanasi, profesor i direktor s Instituta za digitalno istraživanje na Univerzitetu Južne Floride.
“Religija je jedan od najfascinantnijih i najzagonetnijih aspekata drevnih civilizacija”, rekao je Tanasi u izjavi. “Ovom smo studijom pronašli naučni dokaz da egipatski mitovi imaju neku vrstu istine i to nam pomaže da rasvijetlimo slabo shvaćene rituale koji su se vjerovatno provodili u odajama Bes u Saqqari, blizu Velikih piramida u Gizi.
Istraživači su dugo bili zaintrigirani Bes šoljicama upravo zato što je bilo malo konteksta za razumijevanje načina na koji su se posude koristile, što je otežavalo hipotezu o njihovoj ulozi u ritualima ili sadržaju koji su nosile, rekao je Tanasi.
“Sve u svemu, Bes posude nisu bili obični artefakti, već ritualni predmeti koji su proizvedeni u ograničenom broju i nabavljeni od pojedinaca koji su poštovali Besa i učestvovali u ritualima koji su se vrtjeli oko njega”, rekao je Tanasi. “Vrlo je vjerovatno da su te osobe morale zadržati Bes posude nakon što su korištene za izvođenje rituala, kao podsjetnik da je ritual stvarno izveden.”
Tanasi i njegove kolege zadubili su se u misterij šoljice u sklopu veće studije o ishrani drevnog Mediterana, usredotočujući se na artefakt Bes koji je 1984. godine doniran Muzeju umjetnosti u Tampi. Nakon što su ostrugali stijenke šoljice, naučnici su smrvili dobiveni uzorak i odredili svojevrsni recept na temelju tvari koje su zaprljale šoljicu ostacima.
Istraživački tim očekivao je pronaći ostatke snažnog alkoholnog pića, s obzirom na malu veličinu posude, koja je bila duboka 4,5 centimetara i mogla je primiti 125 mililitara tekućine. Ali istraživače je iznenadila raznolika mješavina.
Njihova analiza otkrila je četiri kategorije tvari: alkoholnu bazu, arome, ljudske tjelesne tekućine te medicinske i psihotropne sastojke.
Otkrivanje fermentacijskih kvasaca sugerira da je mješavina imala bazu od piva ili vina, koja je bila pojačana okusima meda i vjerovatno matične mliječi, sjemenki sezama, pinjola, sladića i grožđa. Drevni Egipćani obično su koristili grožđe za pravljenje pića nalik krvi, prema studiji.
Tjelesne tekućine su vjerovatno bile mješavina krvi, majčinog mlijeka i sluzi, koji su mogli biti vaginalni, nazalni ili slina, kažu istraživači, i vjeruju da su dodani namjerno na temelju njihove koncentracije.
A među uključenim biljkama bili su egipatski plavi lokvanj i sirijska ruta, koje sadrže halucinogena, ljekovita, opojna i sedativna svojstva koja mogu promijeniti percepciju i poboljšati vizionarska iskustva, rekao je Tanasi. Također su bile prisutne vrste biljke Cleome, za koje se zna da potiču trudove, ili u visokim dozama, pobačaj.
“Ovo nas istraživanje uči o magičnim ritualima u grčko-rimskom razdoblju u Egiptu”, rekao je van Oppen. “Egiptolozi vjeruju da su ljudi posjećivali takozvane Besove odaje u Saqqari kada su željeli potvrditi uspješnu trudnoću jer je trudnoća u starom svijetu bila puna opasnosti. Dakle, ova kombinacija sastojaka možda je korištena u magičnom ritualu izazivanja vizije u snu u kontekstu ovog opasnog razdoblja porođaja.”
Zapisi, ikonografija i arheološki dokazi iz sjemenki i pougljenjenih biljaka pokazuju da su Egipćani bili upoznati s biljkama i nuspojavama od njihove konzumacije, rekao je Tanasi.
“Bili smo iznenađeni složenim receptom pripravka i šokirani otkrićem (ljudskih tekućina) koje su dodale novi religijski/magijski kut”, rekao je Tanasi. “Identificirane tvari vjerovatno bi izazvale vizije nalik snu, pojačana meditativna stanja i vjerovatno euforiju.”
Proučavanje hemijskih uzoraka iz drugih Bes vaza u budućnosti moglo bi otkriti jesu li šoljice korištene tokom pojedinačnih događaja ili su to bile dio raširene prakse, napisali su autori u studiji.
Ubuduće, tim se nada da će provesti slične analize na dodatnim primjercima Bes šoljica u drugim muzejima kako bi utvrdili sadrže li sve posude isti recept.