Međunarodni kazneni sud (ICC) bacio je pravnu bombu u četvrtak kada je izdao naloge za uhićenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i bivšeg ministra obrane Yoava Gallanta zbog navodnih ratnih zločina u Gazi.
Sud je u saopćenju rekao da Netanyahu i Gallant “snose kaznenu odgovornost” za “ratni zločin izgladnjivanja kao metode ratovanja i zločina protiv čovječnosti, ubistava, progona i drugih nečovječnih djela”, kao i “namjerno usmjeravanje napada protiv civilnog stanovništva”.
Izrael vodi svoj rat u Pojasu Gaze više od godinu dana, ubijajući desetke hiljada ljudi dok pokušava iskorijeniti Hamas kao odgovor na napad palestinske grupe 7. oktobra 2023.
Netanyahuov ured nazvao je optužbe, u saopćenju od četvrtka, “apsurdnim i lažim” i rekao da su suci koji su izdali nalog bili “motivirani antisemitskom mržnjom prema Izraelu”.
Predsjednik Sjedinjenih Država Joe Biden nazvao je odluku “nečuvenom” i obećao da će “uvijek biti uz Izrael i protiv prijetnji njegovoj sigurnosti”. SAD nije potpisnik ICC-a.
Teoretski, nalog ICC-a znači da bi Netanyahu i Gallant mogli biti uhapšeni ako putuju u bilo koju od više od 120 zemalja koje su stranke na sudu. Ali, nekoliko vlada u Evropi već je signaliziralo da možda neće uhapsiti izraelskog vođu ako kroči nogom na njihovo tlo.
Kada je ruski predsjednik Vladimir Putin u septembru posjetio Mongoliju, stranku ICC-a, nije uhapšen, uprkos tome što je bio predmetom potjernice zbog prisilnog prebacivanja ukrajinske djece u Rusiju.
POLITICO je napravio popis evropskih zemalja koje bi mogle staviti lisice oko Netanyahuovih zapešća ako se pojavi na njihovom tlu, ali i onih u koje je još uvijek dobrodošao.
Nizozemski ministar vanjskih poslova Caspar Veldkamp rekao je da će Nizozemska postupiti u skladu s nalogom ICC-a i uhapsiti Netanyahua ako uđe u zemlju.
“Nizozemska stopostotno provodi Rimski statut”, rekao je, govoreći o osnivačkom ugovoru suda sa sjedištem u Haagu.
Veldkamp je trebao posjetiti Izrael sljedeće sedmice, ali je njegov put odbio izraelski ministar vanjskih poslova Gideon Sa’ar zbog njegovih komentara koji podržavaju presudu.
Irski premijer Simon Harris odgovorio je “da, apsolutno” na pitanje hoće li Irska uhapsiti Netanyahua.
“Podržavamo međunarodne sudove i primjenjujemo njihove naloge”, rekao je.
“Borba protiv nekažnjivosti, gdje god su zločini počinjeni, prioritet je za Belgiju, koja u potpunosti podržava rad ICC-a”, priopćilo je belgijsko ministarstvo vanjskih poslova. “Oni koji su odgovorni za zločine počinjene u Izraelu i Gazi moraju biti procesuirani na najvišoj razini, bez obzira na to tko ih je počinio.”
Zamjenica belgijskog premijera Petra De Sutter rekla je da se “Europa mora pokoriti” presudi ICC-a i “podržati ove naloge za uhićenje”.
“Španjolska poštuje odluku Međunarodnog kaznenog suda i pridržavat će se svojih obveza u odnosu na Rimski statut i međunarodno pravo”, rekli su vladini dužnosnici španjolskim medijima.
Španjolska ministrica rada Yolanda Díaz također je pozdravila odluku ICC-a, rekavši da je Madrid uvijek “na strani pravde i međunarodnog prava”.
“Genocid nad palestinskim narodom ne može proći nekažnjeno”, dodala je.
Austrijsko ministarstvo vanjskih poslova nazvalo je odluku ICC-a “krajnje neshvatljivom”. Ipak, rečeno je da vlasti neće imati izbora nego uhititi Netanyahua.
Austrijski ministar vanjskih poslova Alexander Schallenberg kritizirao je odluku kao “apsurdnu”, ali je dodao da se “o međunarodnom pravu ne može pregovarati i da se primjenjuje posvuda”.