Šta će Vladimir Putin sljedeće učiniti?
To je pitanje koje se često postavlja ove sedmice.
Razumljivo.
Uostalom, ovo je bila sedmica kada je čelnik Kremlja smanjio prag za korištenje ruskog nuklearnog oružja.
Bio je to tjedan kada su SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo prešli (još jednu) Putinovu crvenu liniju, dopuštajući Ukrajini da na Rusiju ispali projektile većeg dometa koje je isporučio Zapad.
Također je bila sedmica kada je predsjednik Putin zapravo prijetio Ujedinjenom Kraljevstvu, Americi i bilo kojoj drugoj zemlji koja opskrbljuje Ukrajinu takvim oružjem i za takvu svrhu, piše BBC.
“Smatramo da imamo pravo koristiti naše oružje protiv vojnih objekata onih zemalja koje dopuštaju da se njihovo oružje koristi protiv naših objekata”, rekao je ruski čelnik u obraćanju naciji u četvrtak navečer.
Dakle, možete vidjeti: “Šta će Vladimir Putin učiniti sljedeće?” je najhitnije pitanje. A budući da sam urednik BBC-ja za Rusiju, mogli biste očekivati da imam odgovor.
Bit ću iskren s tobom. ja ne
Možda ni Putin ne zna odgovor, što stvari čini još ozbiljnijim.
Umjesto odgovora neka zapažanja.
Ove sedmice Kremlj je optužio “kolektivni Zapad” za eskalaciju rata u Ukrajini.
Ali gotovo tri godine rata u Ukrajini pokazale su da je Vladimir Putin taj koji prihvaća eskalaciju kao sredstvo za postizanje svojih ciljeva – u ovom slučaju, kontrole nad Ukrajinom ili barem mira pod ruskim uvjetima.
Putinova sveobuhvatna invazija na Ukrajinu, njegova odluka da četiri ukrajinska teritorija proglasi dijelom Rusije, njegovo raspoređivanje sjevernokorejskih trupa u regiji Kursk, njegova odluka u četvrtak da gađa ukrajinski grad Dnipro novom hipersoničnom balističkom raketom srednjeg dometa, praćeno prijetnjama udarom na zapad – sve to predstavlja trenutke eskalacije u ovom sukobu.
Jednom sam opisao Vladimira Putina kao automobil bez mjenjača za vožnju unatrag i bez kočnica, koji juri niz autocestu, s papučicom gasa zalijepljenom za pod.
Koliko vidim, malo se toga promijenilo.
Ne očekujte da će Putinmobil sada iznenada usporiti ili deeskalirati suočen s projektilima većeg dometa na Rusiju.
Eskalacija je, međutim, druga stvar. To je izrazita mogućnost. Ukrajina će se pripremati za nove ruske napade, čak i jače bombardiranje. Zapadne vlade će procijeniti razinu prijetnje u svjetlu Putinovih upozorenja.
Čak i prije televizijskog obraćanja čelnika Kremlja, na Zapadu su postojali strahovi od porasta hibridnog ruskog ratovanja.
Prošlog mjeseca šef MI5 upozorio je da je ruska vojna obavještajna služba uključena u kampanju “stvaranja haosa na britanskim i europskim ulicama”.