Svemirska kompanija SpaceX spremna je za šesti probni let rakete Starship u utorak (poslije 22 sata po našem vremenu), a očekuje se da će izabrani američki predsjednik Donald Trump gledati drugi pokušaj da se golemim metalnim rukama lansirne rampe uhvati veliki potisnik rakete.
Do probnog leta dolazi tek nešto više od mjesec dana nakon što je svemirskoj firmi prvi put pošlo za rukom izvesti taj izvanredni pothvat, što je podcrtalo njezin položaj svjetskog vođe kada je riječ o ponovo iskoristivim raketama.
Bilo je to prekrasno vidjeti, rekao je Trump u svom govoru u izbornoj noći kada se dramatično prisjećao prvog pokušaja.
Američki mediji izvijestili su o Trumpovoj namjeri da prisustvuje probnom letu u utorak, na što upućuje i činjenica da je Savezna uprava za civilno zrakoplovstvo (FAA) tokom razdoblja lansiranja, koje počinje u 16 sati, uvela ograničenja letenja zbog veoma važnih osoba oko kozmodroma firme u teksaškom području Boca Chica.
Istovremeno, uobičajene restrikcije za zračni promet nad Trumpovom rezidencijom na Floridi bit će ukinute.
Šef svemirske firme Elon Musk neprestano je uz Trumpa otkako je republikanac pobijedio na izborima. Pridružio mu se na sastancima s argentinskim predsjednikom Javierom Mileijem te čak i na UFC borbi. Trumpova odluka da dođe na Muskov kozmodrom predstavlja najnoviji znak sve čvršće veze između dvojice milijardera.
SpaceX će htjeti dokazati da prvotni uspjeh nije bio puka sreća nakon što je Musk neizravno, u audiosnimci razgovora s inženjerima nekoliko dana kasnije objavljenoj na društvenoj platformi X, otkrio da je potisnik bio opasno blizu padanja.
Najbogatiji čovjek svijeta objavio je trominutni video u kojem pokazuje svoje vještine u videoigri “Diablo IV”, tokom kojeg su pronicljivi gledatelji čuli djelatnika kako ga obavještava da ih je “jedna sekunda dijelila” od sistemske greške koja je mogla završiti katastrofom.
Lansiranje u utorak oborit će rekord za najkraće vrijeme između dvaju testnih letova za najsnažniju raketu u svijetu, svjetlucav, čelični kolos, ključan za Muskovu viziju koloniziranja Marsa i pretvaranja čovječanstva u višeplanetarnu vrstu.
NASA također računa s posebnom inačicom Starshipa kako bi prevezla astronaute do Mjesečeve površine kasnije ovog desetljeća u sklopu programa Artemis.
Šesti probni let ponovo će se usredotočiti na mnoge ciljeve prethodnoga, no s nekim izmjenama.
Bude li sve išlo prema planu, potisnik će usporiti s brzina koje probijaju zvučni zid dok se bude približavao lansirnom tornju, gdje će ga par ogromnih mehaničkih ruku uhvatiti i zaustaviti, između osam i 10 minuta nakon lansiranja.
Gornji dio Starshipa letjet će oko dijela Zemlje, a zatim ponovo ući u atmosferu i spustiti se u Indijski ocean nešto više od sat vremena kasnije, no ovaj put po danu, što će omogućiti bolje uvjete za vizualnu analizu.
Tehnički ciljevi uključuju ponovno paljenje raketnih motora Raptor prvi put u svemiru te izvođenje novih pokusa s toplinskim štitom u posljednjem letu trenutačne generacije prototipa Starshipa.
Sljedeća serija sadržavat će redizajnirana prednja zakrilca, veće spremnike goriva, pločice nove generacije i slojeve termalne zaštite s obzirom na to da firma razvija u potpunosti ponovo iskoristiv toplinski štit.