Šta pobjeda Trumpa znači za Evropu? ‘Nazovite to Trumpagedon’


Pa, Trumpov show je upravo ponovno pokrenut. A Evropa ne može skrenuti pogled.

Kreatori evropske politike mjesecima su se pripremali za potencijalni povratak Donalda Trumpa u Bijelu kuću. No, budimo iskreni, oni zapravo ne znaju kako će se sve ovo odvijati.

Na primjer, Trump je obećao da će uvesti carine na svaku pojedinu evropsku robu koja ulazi u SAD, tako da je EU preventivno zaključala i učitala neke mjere odmazde. Čini se logičnim – ali to funkcionira samo u svijetu u kojem Trump nije nestalan i impulzivan.

Također, sjećate se Trumpovog hvalisanja da bi mogao trenutno “okončati” ruski rat u Ukrajini? Što god njegovo hvalisanje značilo, ima posljedice u Evropi, piše Politico.

I to je upravo ono što guta naslove. Trumpova pobjeda neizbježno će utjecati na svako područje politike EU-a, od cijena lijekova preko zelenih tehnologija do standarda umjetne inteligencije.

Trump je svoju energetsku politiku sveo na tri riječi: “bušiti, dušo, bušiti.”

Njegov zavjet da će potaknuti vađenje nafte i plina i isporučiti više fosilnih goriva u inozemstvo, podigao je obrve među ekolozima, ali industriju gleda na velike profite. Unatoč tome što je američki izvoz prirodnog plina dosegao rekordnu razinu prošle godine, Trump želi ukinuti zamrzavanje dozvola Bidenove administracije za nove projekte ukapljenog prirodnog plina (LNG), ograničenje koje stvara nesigurnost za evropsko tržište.

Njegov krstaški protiv zelene tranzicije mogao bi biti manje ugodan publici. Neki u Trumpovom taboru žele da on poništi Zakon o smanjenju inflacije (IRA), koji izdvaja više od pola trilijuna dolara za projekte poput čiste tehnologije, vodika i obnovljive energije. Taj je program, međutim, stvorio radna mjesta u ključnim državama i odvukao poslovanje od Evrope, dajući SAD-u prednost u odnosu na EU u industrijama kao što su vjetar, solarna energija, alternativna goriva i električna vozila. Njegovo ukidanje moglo bi biti blagodat za Bruxelles jer se usmjerava na natjecanje s Washingtonom.

Pobjeda Donalda Trumpa znači ekološku katastrofu. Kako bi spriječio katastrofalne razine globalnog zatopljenja, svijet ima vrlo malo vremena da dramatično smanji emisije. Ipak, pod Trumpom – koji planira ponovno povući SAD iz Pariškog sporazuma i udvostručiti fosilna goriva – predviđa se da će tempo zelene tranzicije usporiti, a ne ubrzati.

S obzirom na to da su SAD odgovorne za više od desetine zagađenja koje dovodi do zagrijavanja planeta, svaka promjena u američkoj klimatskoj politici ima globalne posljedice. Topliji planet znači više katastrofa, uključujući i unutar EU-a, koja se u skladu s tim mora pripremiti za gore klimatske utjecaje. A neki se boje da bi Trumpova pobjeda mogla smanjiti zamah za klimatske akcije u cijelom svijetu, stavljajući ciljeve Pariškog sporazuma još više izvan dosega.

Financiranje klimatskih akcija u siromašnijim zemljama vruća je tema na ovogodišnjem globalnom klimatskom summitu koji počinje 11. studenoga, a Trumpova pobjeda mogla bi gurnuti konferenciju u neizvjesnost – pri čemu mnogi gledaju prema EU-u da pojača i popuni vakuum vodstva. Ipak, bez potpore SAD-a za prijeko potrebne reforme globalne financijske arhitekture kako bi se nosile s klimatskim izazovom, zemlje u razvoju koje su opterećene dugom teško će prikupiti potrebna sredstva za prelazak s fosilnih goriva.

“America First” ponovno će sažeti Trumpov pristup trgovinskoj politici.

Obećao je da će vratiti radna mjesta u SAD i kazniti prijatelje i neprijatelje carinama od 10 do 20 posto (i do 60 posto na robu koja dolazi iz Kine), unatoč upozorenjima ekonomista o štetnom utjecaju na ekonomiju SAD-a. rasta i viših troškova za potrošače.

Trumpova trgovinska politika više je usmjerena na smanjenje značajnog trgovinskog deficita SAD-a nego na otvaranje novih tržišnih prilika. Trgovinska politika uglavnom će se promatrati kroz objektiv nacionalne sigurnosti i geopolitike.

EU nije uspio iskoristiti detant s Bidenovom administracijom kako bi riješio dugotrajne trgovinske sporove oko carina na čelik i aluminij, zelenih subvencija za električne automobile i oživljavanja najvišeg suda Svjetske trgovinske organizacije. Očekuje se da će se ti raskoli pogoršati pod Trumpom.

Najneposredniji stres testovi za Bruxelles i Washington bit će pronalaženje rješenja za pauzirane uzvratne carine EU-a protiv Washingtona (primirje ističe u ožujku 2025.), kao i za njegov spor oko zrakoplova oko subvencija za Airbus i Boeing do 2026.

Nazovite to Trumpagedon.

Ako novoizabrani predsjednik nastavi s čak pola ideja koje je iznio u kampanji, očekujte ozbiljne probleme za europsko gospodarstvo. Analitičari Goldman Sachsa rekli su da bi euro mogao pasti čak 10 posto u odnosu na dolar ako nova administracija usvoji svoj sveobuhvatni tarifni plan, dok bi prihodi među grupom najvećih europskih kompanija mogli pasti za više od 5 posto sljedeće godine.

Trump je izričito pozvao na veće uplitanje Bijele kuće u rad američkih Federalnih rezervi – američke središnje banke – koja je svoju neovisnost od političara pretvorila u posjetnicu. To bi moglo imati ogromne implikacije na stabilnost globalnog financijskog sustava, kao i nastavak dominacije dolara kao svjetske rezervne valute.

Manje izravni, ali ništa manje utjecajni, planovi su deportacije milijuna migranata bez dokumenata. Još nije jasno tko će biti na nišanu programa masovne deportacije, ali s obzirom na važnost rada migranata, čak i onih nedokumentiranih, za ključne dijelove američkog gospodarstva, doći će do neizbježnog pritiska na povećanje cijena. To bi se moglo prevesti u više kamatne stope u SAD-u i izvršiti pritisak na Europsku središnju banku da ih slijedi, zajebavajući ionako klimav gospodarski oporavak.

Related Posts

1 of 252