Pred termin svake sezonske izmjene guma među vozačima koji su u potrazi za novim gumama javlja se ista dilema – koristiti zimi zimske, a ljeti ljetne ili se, pak, odlučiti za cjelogodišnje gume. Koja je opcija bolja, a koja jeftinija? I ko si uopće može dopustiti zimu provesti na cjelogodišnjim gumama, koje su zapravo kompromis između prave zimske i ljetne gume?
Jasno, pritom valja imati na umu da cjelogodišnja guma nema (sve) osobine zimske gume i da nisu sve cjelogodišnje gume jednko kvalitetne. Uostalom, niti ne koštaju jednako. Generalno govoreći, vodu će ispod sebe u velikoj većini slučajeva cjelogodišnja guma tjerati dobro, na poledici će biti korektna, no od vozila ispred valja držati propisani razmak jer je put kočenja kod cjelogodišnje gume obično dulji nego kad u hladnijim uvjetima, na hladnoj cesti, vozite na zimskim pneumaticima. Govorimo li o uštedi, tu je stvar relativna te ovisi prvenstveno o tome koje gume kupite. Birajte one koje su na testovima bolje ocijenjene u rubrici trošenja. Naime, dok drugi vozači izmijene dva seta guma, vozač na cjelogodišnjim gumama čitavu će godinu voziti na istom setu pa će se te gume brže i potrošiti, posebno ako su sklone brzom habanju.
Popularnost cjelogodišnjih guma posljednjih je godina u vidljivom porastu, pokazuje izvještaj Evropske udruge proizvođača guma i gumenih proizvoda (ETRMA). Tome su pridonijele prvenstveno svestranost i praktičnost cjelogodišnjih guma, njihova uključenost u originalnu opremu novih automobila, a i promjene evropskih propisa. Naime, posljedica toplijih zima jest smanjenje snježnih i zaleđenih uvjeta na cestama, a kiša i crna poledica postaju sve češće. Promijenjeni zimski uvjeti dovode do veće potražnje za gumama koje se najbolje ponašaju u mokrim i zaleđenim uvjetima, a ne više na snijegu. Propisi za upotrebu zimskih guma razlikuju se s obzirom na tržište. Neke zemlje zahtijevaju upotrebu zimskih guma samo u određenim vremenskim uvjetima, a druge u tačno utvrđenom razdoblju. Osim toga propisi se razlikuju i u definiciji zimske gume. Najčešće se zemlje oslanjaju na oznaku M + S (blato i snijeg – „mud and snow“), a neke države zahtijevaju gume sa zimskim simbolom 3PMSF.