Nazvani su “crvena fatamorgana” ili “plavi preokret”, a odnosi se na nedavni fenomen prema kojem se očito vodstvo republikanaca rano nakon zatvaranja birališta u izbornoj noći briše prebrojavanjem glasačkih listića pristiglih poštom kasnije navečer ili u danima nakon dana izbora.
Bivši predsjednik Donald Trump ukazao je na crvenu fatamorganu kako bi potkrijepio svoje neutemeljene optužbe o izbornoj prijevari, iako je to zapravo rezultat porasta glasanja putem pošte i često čudnih pravila o tome kada se ti glasački listići mogu prebrojati, piše CNN.
U 2020. taj se fenomen pojavio u mjestima sa sporim brojanjem glasova poput Kalifornije, koja su izrazito demokratska i gdje se svakom registriranom glasaču šalje glasački listić poštom. To znači da bi do plavog preokreta u glasanju moglo doći čak i ako ne odgodi utvrđivanje rezultata predsjedničkih izbora.
I 2020. prebrojavanje glasova nije odražavalo vodstvo Joea Bidena u Georgiji sve do rano ujutro 6. novembra, kada je, kako je CNN-ov Phil Mattingly pokazao gledateljima na Čarobnom zidu, male grupe glasova prebrojane i utjecale su na samu bliski izbori.
Bilo je i plavog preokreta 2016. godine, ali nije bio presudan. Kao što je napisao CNN-ov Marshall Cohen, kada je Hillary Clinton ponudila svoj ustupak i priznala svoj gubitak Amerikancima dan nakon dana izbora, još uvijek je zaostajala u glasovima javnosti. Iako priliv glasova nije bio dovoljan da dobije Bijelu kuću, bio je više nego dovoljan da joj da prednost nad milionima glasačkih listića u popularnom glasanju.
Važno je upamtiti da dok novinske mreže poput CNN-a mogu projicirati pobjednika kada je jasno ko će pobijediti, utrke se službeno potvrđuju tek kasnije. Rokovi za ovjeru razlikuju se od države do države, ali svi imaju rok do 11. decembra 2024. za dovršetak ponovnog prebrojavanja, ako je potrebno, i rješavanje sporova oko predsjedničkih rezultata.