Raport objavljuje sve dokumente i naredbe Suda: Kako je bjegunac Zoran Galić ostao bez ‘bolovanja’ i automobila


I dok se čeka da odluka o smjeni Zorana Galića, kojeg Tužilaštvo BiH sumnjiči za zloupotrebu položaja dok je bio na čelu Granične policije, bude objavljena u Službenom glasniku, Raport objavljuje dokumente koji se odnose na cijeli ovaj slučaj koji je započeo nalogom za njegovo hapšenje 8. jula.

Galić se, podsjećamo, nalazi u Hrvatskoj. Tužilaštvo BiH tvrdi da je pobjegao noć priJe akcije SIPA-e kako ne bi bio uhapšen i pritvoren.

U to vrijeme se nalazio na čelu zamjenika direktora SIPA-e.

No, saznajemo da je Galićeva odbrana tek nedavno dobila naredbu Suda BiH iz jula ove godine kojom je privremeno oduzeto putničko motorno vozila.

Osim toga, objavljujemo kompletnu dokumentaciju o tome kako je poništena odluka Doma zdravlja Posušje, također iz jula ove godine da mu se ne odobrava traženo bolovanje.

Galićeva advokatica Ivana Grizelj Ćorluka rekla nam je da, iako je akcija policije provedena 9. jula 2024. godine, porodici niti advokatima nije dostavljena naredba državnoga suda o oduzimanju vozila.

Ona kaže da je SIPA 9. jula oduzela putničko vozilo marke Passat Galiću, odnosno njegovom sinu.

Međutim, kako tvrdi, do 22. oktobra nisu primili naredbu Suda BiH o oduzimanju tog vozila.

“Umjesto toga, porodica Galić je 21. oktobra primila telefonski poziv od zaposlenika SIPA-e, koji su im rekli da će im donijeti nešto i da to samo trebaju potpisati”, kaže advokatica.

Dodaje da su sljedeći dan, službenici SIPA-e dostavili naredbu Suda BiH koja je datirana 15. jula 2024. godine.

“To je apsurd, to je nešto što u svojoj karijeri nisam vidjela, a sigurna sam i da se ni mojim kolegamaovako nešto nikad nije dogodilo”, ističe advokatica.

Tvrdi da ova odluka stiže skoro četiri mjeseca nakon što je predmetno vozilo oduzeto.

Osim toga, prema njezinim riječima, za Galića je već 9. jula podnijela zahtjev za otvaranje bolovanja, uz priloženu medicinsku dokumentaciju.

Međutim, Dom zdravlja Posušje odbio je te zahtjeve, i donio nalaz Stručnog vijeća koje je, kako tvrdi ona, potpisalo 17 liječnika.

Nakon što je uložila žalbu, drugostepeni organ, odnosno Zavod za zdravstveno osiguranje ZHK, je također nakon skoro četiri mjeseca, 23. oktobra 2024. godine, prihvatio njezinu žalbu i poništio ranije rješenje, vraćajući slučaj na ponovni postupak.

Kada je u pitanju zahtjev za razrješenje na osobni zahtjev zbog ispunjavanja uvjeta za odlazak u penziju, ona tvrdi da Vijeće ministara nije imalo zakonsku osnovu za ispitivanje opravdanosti njegovog zahtjeva.

Grizelj-Ćorluka naglašava da je Galić podnio zahtjev za razrješenje sukladno Zakonu o državnoj agenciji za istrage i zaštitu, u kojem zahtjevu je naveo da ispunjava uvjete za penziju, međutim ne može podnijeti zahtjev za mirovinu dok ne prestane radni odnos.

Isto tako pojašnjava Grizelj-Ćorluka da je Galić podnio zahtjev SIPA-i kao poslodavcu i zatražio korištenje godišnjeg odmora prije razrješenja, međutim nikad nije dobila odluku po tom zahtjevu.

Izjavila je da je iz medija saznala za odluku o razrješenju Galića, iako do sada nije primila službenu odluku o tome.

Kada je u pitanju zaključak Vijeća ministara o onemogućavanju prava na otpremninu tvrdi da “zaključak ne može biti iznad zakona, niti se zakonska prava mogu isključiti”.

Related Posts

1 of 276