Noćas nemojte zaboraviti pomaknuti sat, a znate li da to utječe i na vaše zdravlje?


Iako se već neko vrijeme raspravlja o ukidanju pomicanja sata, Evropski parlament još uvijek nije donio odluku na tu temu.

U noći sa subote na nedjelju, tačnije 27. oktobra u 3 sata završiti će ljetno računanje vremena i početi zimsko kada se kazaljke pomiču jedan sat unatrag. Smatra se kako je ovakvo računanje vremena zapravo ispravno, a u njemu učestvuje otprilike 70 posto zemalja svijeta. Amerikanci pomiču satove prve nedjelje u martu, a vraćaju ih na standardno vrijeme prve nedjelje u oktobru. Evropljani ljetno računanje vremena započinju zadnjom nedjeljom u martu i završavaju zadnjom nedjeljom u oktobru.

Spavanje sat vremena duže mnogi će dočekati s oduševljenjem, ali to ne znači da će povoljno utjecati na biološki sat kojeg svatko od nas ima u sebi. Ovo može uzrokovati stanje kroničnog umora, iscrpljenosti i glavobolje, a pojedinci te osjećaju znaju usporediti s osjećajem jet laga.

Duže spavanje nedjeljom većini može zvučati vrlo primamljivo, a rijetki će odoljeti iskušenju da na najduži dan godine odspavaju još jedan sat. Stručnjaci savjetuju kako se ovo mora izbjeći jer se time prirodni bioritam tijela. Predugo spavanje vikendom treba izbjeći ne samo kada se pomiču kazaljke već i inače kako tijelo ne bi osjetilo razliku za vrijeme radnog tjedna kada spavamo samo nekoliko sati.

Kao i kod jet laga, tako je i sa pomicanjem sata. Spavanje je potrebno odgoditi do potpune iscrpljenosti. Za ovo iskoristite svjetlost, pokušajte cijeli dan biti na suncu, a navečer upalite svjetla kako biste mozgu javili da još nije vrijeme za spavanje. Svjetlošću možemo spriječiti proizvodnju melatonina, hormona kojeg tijelo proizvodi, a koji potiče umor. Srećom, morate biti budni samo sat vremena duže.

Related Posts

1 of 262