Misteriozni simboli pronađeni su među pješčanim dinama neplodne pustinje Al Jassasiya na sjeveroistočnoj obali Katara.
Tu su ljudi stoljećima u vapencima urezivali razne simbole, motive i predmete.
Arheolozi su pronašli ukupno oko 900 uklesanih stijena ili “petroglifa” u Al Jassasiyi, piše CNN.
“Iako je umjetnost na stijenama uobičajena na Arapskom poluotoku, neke od rezbarija u Al Jassasiyi su jedinstvene i ne mogu se naći nigdje drugdje”, rekao je za CNN Ferhan Sakal, voditelj iskopavanja i upravljanja lokacijama u Katarskim muzejima.
Postoji oko 12 značajnih petroglifa u Kataru, koji se uglavnom nalaze duž obala zemlje – iako se neke rezbarije mogu vidjeti čak i u srcu Al Bidda Par u Dohi.
Od svih dokumentiranih pojedinačnih figura i kompozicija, više od trećine čine oznake čaša u različitim konfiguracijama, oblicima i veličinama.
Sakal navodi da ne se ne zna što označavaju, iako smatra da bi mogle imati ritualno značenje i funkcije. Ističe da su petroglifi vrlo stari, ali priznaje da ne se zna koliko tačno.
“Postoje lude hipoteze o starosti, u rasponu od neolitika do kasnog islamskog doba”, dodao je. “Lično mislim da nisu sve rezbarije napravljene u isto vrijeme.”
Prije deset godina, jedna naučna studija o devet različitih petroglifa u Al Jassasiyi nije pronašla dokaze da su stariji od nekoliko stotina godina, ali su istraživači zaključili da su potrebna dodatna istraživanja.
Neke od najfascinantnijih i najneobičnijih rezbarija su one čamaca. Ove kreacije pružaju važne informacije o vrstama plovila koja se koriste u uspješnoj industriji ribarenja i bisera (stoljećima su bili glavni oslonci gospodarstva Katara).
Stručnjaci kažu da mogu samo nagađati zašto postoji tako visoka koncentracija brodskih rezbarija u Al Jassasiyi, u usporedbi s drugim obalnim nalazištima petroglifa u Kataru.
“Brodovi su imali snažnu ulogu u vjerovanjima drevnih naroda, koji su ih vidjeli kao simbolično sredstvo prijelaza s ovog svijeta na drugi”, napisali su Frances Gillespie i Faisal Abdulla Al-Naimi u ‘Skriveno u pijesku: Otkrivanje katarske prošlosti’.
Primjerice, i Babilonci i stari Egipćani su vjerovali da mrtvi u zagrobni svijet stižu brodovima. Slično se može pronaći i u grčkim mitovima koji govore o Haronu koji je prevozio mrtve duše brodom preko rijeke Stiks u podzemni svijet.